Детали за пукањето во Србија: Ранетиот полицаец претходно суспендиран – бил позитивен на наркотици

144

Суспендираниот полицаец Бојан Т.(26) вчера бил ранет во познат белградски ресторан, кога по кратка расправија во него пукал негов познаник. Мотивот за нападот не е познат, а како што неофицијално дознава Нова.рс, тој бил суспендиран, а причината за суспензијата е тоа што бил позитивен на наркотици.

Престрелката се случила во неделата околу 14 часот на Плоштадот на ослободувањето, во близина на стадионите на ФК Црвена Звезда и Партизан.

Според очевидци, двајцата седеле заедно во кафеаната кога дошло до вербална расправија. После тоа, еден од нив станал и излегол од локалот, а потоа со пиштол во рака се вратил внатре и пукал во правец на неговиот познаник, при што го повредил неколку пати во стомакот и раката.

По пукањето, напаѓачот веднаш побегнал, а се сомневаат дека тргнал во правец на автопатот.

Ранетиот полицаец не бил на должност во моментот на нападот, а причина за тоа била негова претходна суспензија. Имено, во моментот кога не бил на должност бил позитивeн на наркотици, по што на некој начин бил отстранет од службата.

Веднаш по повредата полицијата започнала потрага по напаѓачот, а тој сѐ уште не е уапсен.

Белградските медиуми објавија дека еден маж кој бил присутен на пукањето е всушност уапсен, но дека тој не бил напаѓачот.

Мотивот за нападот ќе биде утврден во текот на истрагата.

По пукањето кај Автокоманда, очевидци велат дека се слушнале три истрели. На лице место брзо излегоа неколку полициски патроли и голем број припадници на МВР.

Ранетиот млад човек е во болница и неговата состојба се следи.