Градски дуел за Осимен

33
epa10122779 Napoli's Victor Osimhen celebrates scoring the 1-2 lead goal during the Italian Serie A soccer match Hellas Verona vs SSC Napoli in Verona, Italy, 15 August 2022. EPA-EFE/FILIPPO VENEZIA

Поголемиот дел од британските медиуми ја пласираа и информацијата дека лутите градски ривали, Арсенал и Челзи, моментално водат голема борба окјолу потписот на најдобриот фудбалер во дресот на актуелниот шампион на Италија, тимот на Наполи, Виктор Осимен. Истите медиуми додаваат дека раководните лица на двата клуба се сфесни дека понудата за нигерискиот интернационалец не смее да биде помала од 100 мил. фунти.