Во Грција нови 62 заразени и петмина починати од Ковид-19

59

Во изминатите 24 часа во Грција уште петмина починаа од Ковид-19, со што бројот на жртви се зголеми на 73 лица, а регистриран се 62 нови случаи, односни вкупно 1.735 лица се заразени со коронавирусот од почетокот на епидемијата, јави дописничката на МИА од Атина.

Како што соопшти Министерството за здравство на Грција, од 1.735 потврдени случаи, 352 (20,3 отсто) се поврзани со патувања во странство, 617 (35,6 проценти) биле во контакт со веќе потврден случај, а повеќе од половина заразени, односно 54,9 отсто, се мажи.

Во однос на смртните случаи, просечната возраст на починатите е 74 години, 83,6 отсто имале претходни здравствени проблеми, а од 73 жртви, 52 се мажи.

Од хоспитализираните, 93 се приклучени на апарати, а нивната просечна возраст е 65 години, додека пак 68,8 отсто имаат претходно дијагностицирани здравствени проблеми.

Досега, во Грција извршена е анализа на 25.453 примероци.