Воен авион пресретна „мистериозно“ летало во близина на резиденцијата на Бајден

149

Американски ловци го пресретнале авионот во близина на отпорот на Бајден.

Цивилен авион северно од резиденцијата на американскиот претседател Џо Бајден во Вилмингтон, Делавер, беше пресретнат од американски воени авиони во саботата.

Приватниот авион влегол во ограничен воздушен простор, изјави Ентони Гуглиелми, шеф за комуникации на американската тајна служба. Откако бил пресретнат, авионот слетал на блискиот аеродром.

„За секој случај, беа искористени ресурси за пресретнување и безбедно слетување на цивилен авион на блискиот аеродром. Немаше влијание врз движењето на заштитеното лице поради овој инцидент, а агентите на американската тајна служба ги истражуваат деталите во соработка со ФАА (Федерална управа за авијација), рече тој, пишува Политико.