Водителката покажа среден прст во програмата во живо, па се извини/ВИДЕО

172

Мерјам Мошири, водителка на Би-Би-Си, не беше свесна дека е во живо во програма, па ѝ покажа среден прст на милионската публика во телевизиската програма во средата во 12 часот по Обединетото Кралство.

Мошири имаше гаф пред камерите во живо откако заврши познатото музичко одбројување на програмата. Штом сфатила дека програмата се емитува во живо, една од главните водителки на мрежата Би-Би-Си набрзина станала сериозна и почнала да ги чита насловите за Борис Џонсон.

„Во живо од Лондон, ова е Би-Би-Си Њуз“, објави таа, но во еден момент се збуни поради грешка, па кога зборуваше за пандемијата на коронавирус, мрмореше „коронавери“ наместо „коронавирус“.

Видеото од скандалот можете да го погледнете подолу:

„Се шегував малку“

„Здраво на сите, вчера пред одбројувањето се шегував малку со екипата во галеријата. Се преправав дека одбројувам додека директорот ми одбројуваше од 10 до 0… Тој го покажуваше бројот со своите прсти. Значи од 10 кренати прсти до еден. Кога стигнавме до број еден го свртев прстот од шега и не знаев дека камерата ќе го фати“, напиша новинарката на мрежата Икс.

„Тоа беше приватна шега со екипата и многу ми е жал што се емитуваше! Не сакав да се случи ова и се извинувам ако навредив или вознемирив некого. Не им покажав  среден прст на гледачите или на некоја личност. Тоа беше глупава шега која беше наменета за мал број мои пријатели“, напиша таа.