ВИДЕО/Тешка сообраќајна несреќа во Романија: Над 60 повредени во судир на два автобуси и камион

190

Над 60 лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа меѓу два автобуси и камион во округот Телеорман во јужна Романија. Активиран е таканаречениот план за црвена интервенција, пренесува Аџерпрес.

Сообраќајната несреќа се случила утринава на Е70, меѓу градовите Бујорени и Прунару. Досега во болница се пренесени четири лица.

На терен се оперативни екипи со две противпожарни возила, две камиони, осум екипи на Мобилната служба за итни случаи за реанимација и вадење луѓе (СМУРД) и 14 возила на брза помош. За поддршка на силите се побарани два хеликоптери СМУРД.

Надлежните побараа помош и на локално ниво – од Ѓургево: Обидете се да спасите што повеќе луѓе, пренесува БТА.