epa07937161 Zagreb's head coach Veselin Vujovic reacts during the EHF Champion League handball match between PPD Zagreb and MOL-Pick Szeged in Zagreb, Croatia, 20 October 2019. EPA-EFE/ANTONIO BAT

Црногорскиот ракометен стручњак Веселин Вујовиќ, се враќа во хрватскиот клупски ракомет и тоа на клупата на вицешампионт Нексе, со кој и официјално потпишал договор.

Тој со Нексе ќе се обиде да ја прекине доминацијата на својот поранешен тим Загреб, каде што во два направи седеше на клупата од кои последниот пат беше во 2020 година.

Вујовиќ во кариерата беше тренер на Сиудад Реал, Вардар, Загреб, Копер и Ал Сад, а беше селектор на Македонија, Словенија и Србија и Црна Гора. Тој на клупата на клубот од Нашице ќе го замени Бранко Тамше.