Би-би-си следи украинска елитна единица во акција во Бахмут: Оперираат ноќе, детално прикажана акцијата

197

Украинските сили сè уште се обидуваат да го вратат Бахмут на истокот на земјата, со помош на елитните снајперисти кои ноќе ги демнат руските војници и ги ликвидираат еден по еден.

Новинарскиот тим на Би-Би-Си доби можност да се сретне со снајперска единица која спроведува ноќни операции во близина на разурнатиот град и да ги следи во акција. Елитната единица на украинската армија се наоѓа на работ на окупираниот град, во домет на руската артилерија. Кога пред шест месеци единицата почна да ги тероризира окупаторите, тие ја нарекоа „Духовите на Бахмут“. Командантот, чиј знак за повикување е Дух, води тим од околу 20 војници кои ловат цели со висока вредност.

На прашањето на новинарите на Би-Би-Си колку Руси елиминирал неговиот тим, Дух спремно одговори – 524.

„Од нив, 76 се мои. Секој кадар се снима електронски“, вели Дух.

Не се сеќаваат сите снајперисти колку окупатори елиминирале. Стрелецот Кузја вели дека нема со што да се гордееме бидејќи „не убиваат луѓе, го уништуваат непријателот“. Пред да стане специјалист за снајперисти, Кузја работел во фабрика. Тој вели дека никогаш не бил претерано љубител на пушки, но почувствувал потреба да земе пушка кога Владимир Путин ја нападнал Украина.

„Секоја мисија е опасна. Кога ќе направиме грешка, непријателот може да не погоди. Се разбира дека се плашам, само будала не би се плашел“, вели Кузја додека последен пат ја проверува својата снајперска пушка „Барет“ од американско производство пред да оди на ноќна мисија.

Како што се спушта самракот, возачот, двочлен тим снајперисти и новинарска екипа заминуваат со оклопно Хамви и се упатуваат кон местото каде што ќе ги остават војниците да продолжат пешки што е можно поблиску до линијата на фронтот. По дваесетина минути возење по патот, кој делумно сѐ уште е под руски оган, возилото застанува кај руинирана куќа. Снајперскиот тим од двајца луѓе излегува, а останатите брзо се враќаат во базата со возило. Во базата командантот нетрпеливо чека вести од теренската екипа. Седум часа подоцна, возачот оди да ја земе снајперската екипа. Тој се обидува да вози по меморија, избегнувајќи да ги вклучи светлата за да не привлече внимание. За олеснување на целата единица, снајперистите се вратија во базата без повреди. Во текот на половина година, неколку членови на тимот беа повредени, меѓу кои и командантот на духот. Но, досега никој не е убиен.

„Секој пат може да ни биде последен, но правиме благородно дело“, го опишува Дух нивното работење. Командантот вели дека тој лично го избрал секој член на тимот врз основа на нивната „хуманост и патриотизам“ наместо воено искуство и вештини. Така, тимот вклучува искусни снајперисти со десетици убиства и неискусни лица само што излезени од обуката во Велика Британија.

Украинските снајперисти стационирани околу Бахмут се свесни дека мал тим како нивниот нема да ја добие војната. Веројатно нема да може ни да го врати Бахмут. Но, тие се убедени дека нивните постапки имаат смисла.

„Ние вршиме психолошки ефект врз непријателот, ловејќи еден по еден руски војници од работ за да не можат ниту да не видат ниту да чујат“, објаснува Кузја. Олександр Киндратенко, портпарол на специјалните сили, неодамна во коментар за Украинска Правда откри дека снајперисти убиваат Руси во близина на Бахмут на растојанија од 715 до 2062 метри.

Како што пренесува Јутарњи, украинскиот претседател Володимир Зеленски минатиот викенд ги посетил специјалните сили во секторот Бахмут и им се заблагодарил што продолжиле да го покажуваат своето херојство и храброст 520 дена по почетокот на инвазијата.

„Вие сте воини на нераскинлива волја, издржливост, интелигенција, храброст и истрајност. Извршувате широк спектар на борбени мисии во најопасните и најтешките услови. Иако не можете да ни ги откриете деталите за вашите тековни операции, задачите што ги извршивте во корист на Украина се навистина херојски“, рече Зеленски.