Патници 16 часа се смрзнувале во авион што заглавил во Канада

Патници на американскиот авиопревозник „Јунајтед ерлајнс“ на лет од Њуарк, Њу Џерси за Хонг Конг, заглавиле во приземјен авион повеќе од 16 часа, на...

Голем дел од САД го зафати екстремен студ

Екстремно студено време денеска зафати голем дел од САД, од Средниот запад до источниот брег и предизвика пад на температурите во Бостон, Вашингтон и...

Во Непал потрага по петмина исчезнати следбеници на момче за кое...

Полицијата во Непал бара петмина исчезнати следбеници на духовниот водач Рам Бахадур Бамџон, за кој поклониците веруваат дека е реинкарнација на Буда, објавија официјални...

Во Мали убиени 10 припадници на мировна мисија на ОН

Џихадисти поврзани со Ал Каеда убиле 10, а повредиле најмалку 25 припадници на мировна мисија на ОН во северниот дел на Мали, соопштија ОН.Станува...

Убиени 14 екстремисти на Синајскиот Полуостров

Египетските безбедносни сили денеска соопштија дека убиле 14 екстремисти и заплениле еден тон експлозив за време на операцијата спроведена во северниот дел на Синајскиот...

Бројот на загинати од експлозијата на нафтоводот во Мексико достигна 76...

Бројот на загинати од експлозијата на нафтовод во Мексико се зголеми на 76 лица, додека неколку десетици повредени со потешки или полесни изгореници се...

Силен земјотрес го погоди северниот брег на Чиле

Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени според Рихтеровата скала регистриран е на северниот брег на Чиле.Епицентарот на земојотресот бил на 15,6 километри југозападно...

Американскиот брод „УСС Доналд Кук“ вплови во Црно Море, го набљудува...

Центарот за контрола на националната одбрана на Министерството за одбрана на Русија синоќа соопшти дека американскиот брод „УСС Доналд Кук“ опремен со наведувачки ракети,...

Трет „Марш на жените“ ширум САД

Во стотина градови ширум САД вчера е одржан „Марш на жените“ со кој е одбележана втората година од протестите што беа организирани по инаугурацијата...

Последно затемнување до 2021 – Светот во очекување на „црвена Супер-месечина“

Жителите на Северна и Јужна Америка, како и во делови од Европа, в недела ќе можат да го набљудуваат затемнувањето на Месечината. Tаа ќе...

Русокосата без која Путин не лета никаде е токму неговата омилена...

 Она што малку луѓе го забележаа по слетувањето на рускиот претседател во Белград, е моментот кога Путин излегува од авионот, а на врвот на...

Трамп и Ким Џонг-ун веројатно ќе се сретнат кон крајот на...

 Втората средба меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун најверојатно ќе биде кон крајот на следниот месец.Тоа го изјави Трамп пред...

Снежна бура во САД, откажани и одложени 6.700 авионски летови

Неповолни метеоролшки услови, вклучувајќи снежни врнежи во централниот и североисточниот дел на САД, предизвикаа денеска откажување и одложување на над 6.700 авионски летови, објави...

Полицијата уапси 12 лица на протестите на „жолтите елеци“ во Париз

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред.Демонстрантите биле...

Трамп најавува „важна објава“

Американскиот претседател Доналд Трамп најави за денеска „важна објава“ во врска со блокадата на работата на федералната Влада, во момент кога продолжува несогласувањето меѓу...

Во Вашингтон се одржа годинешниот „Марш за живот“

Повеќе илјади противници на правото на абортус синоќа учествуваа во Вашингтон на годинешниот „Марш за живот“, кој доби поддршка од американскиот претседател Доналд Трамп.Тој...

„Си-Ен-Би-Си“: Успешно лансирана руска противсателитска ракета

Американските разузнавачи во декември минатата година потврдиле успешно тестиран нов руски противсателитски ракетен систем, дознава „Си-Ен-Би-Си“.Телевизискиот канал се повикува на извори запознати со разузнавачкиот...

Најмалку 66 загинати при експлозија на нафтовод во Мексико

При експлозија на нафтовод во централно Мексико загинаа најмалку 66 лица, а 76 се повредени.– Податоците кои ги имаме од пред неколку минути се...

Повлечени четири серии на антибиотици во прав за деца и бебиња...

Француската агенција за лекови соопшти дека вчера повлекла четири серии на антибиотици во прав за деца и бебиња од лабораторијата Сандоз, јави дописникот на...

Џон Мејџор побара од Меј да се откаже од своите „црвени...

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО