Би-би-си: Убиени над 50.000 руски војници – „МЕЛНИЦАТА ЗА МЕСО“ на Москва ја забрза стапката на смртност

858

Руските воени загуби во војната со Украина надминаа 50.000 луѓе, според истражувањето.

Би-Би-Си, чиј оддел за Русија ги следи смртните случаи откако руските сили ја нападнаа соседната земја во февруари 2022 година, ја откри бројката во средата, истакнувајќи дека стапката на жртви се забрзала во втората година од конфликтот.

Бројката, составена од руската Би-би-си, независната медиумска група Медиазона и доброволците, покажа дека бројот на загинати се искачи на 27.300 руски војници во текот на втората година од војната, што претставува зголемување од 25 отсто во однос на првата година.

Единствениот официјален број на загинати војници, објавен од Русија во септември 2022 година, е „нешто помалку од 6.000“.

‘Мелница за месо’
Истражувањето вели дека тактиката на „мелница за месо“ што ја користи Москва веројатно ја забрзала стапката на загуби на војници минатата година.

Институтот за проучување на војната (ISW) посочува дека бидејќи рускиот напредок во источна Украина беше запрен во 2023 година, тактиката на военото поле се промени во испраќање бранови војници во фронтални напади.

Ова доведе до скок на руските загуби за време на големите офанзиви во Доњецк, вели истрагата на Би-би-си, и повторно неколку месеци подоцна, за време на битката за заземање на Бахмут.

Би-би-си проценува дека најмалку двајца од пет загинати руски борци немале врска со армијата пред инвазијата, туку биле извлечени од редот на доброволци, цивили и затвореници и затоа имале проблеми со техничко-тактичката подготовка.

Во анализата се наведува дека во инвазијата биле убиени приближно 9.000 затвореници кои биле регрутирани преку платеничката единица „Вагнер“ или директно регрутирани од Министерството за одбрана. Тие регрути преживеале во просек од два до три месеци.

Би-би-си вели дека неговите бројки не ги покриваат загубите меѓу локалните сили од Доњецк и Луганск во источна Украина, додавајќи дека вистинскиот број на загинати најверојатно ќе биде над 50.000.

Украина во февруари објави дека изгубила 31.000 војници. Исто така, се смета дека оваа бројка е намалена во однос на реалните податоци.

Одговарајќи на извештајот, Кремљ соопшти дека не објавил информации за смртта и воените жртви, што е во надлежност на Министерството за одбрана.

Според АФП, портпаролот Дмитриј Песков рече дека поради законите кои ги покриваат официјалните тајни на руските „специјални воени операции“ во Украина, „апсолутно е разбирливо“ Министерството да не ги објави бројките.