test

Доминацијата на Јокиќ и на Дончиќ нема крај (ВИДЕО)

Никола Јокиќ и Лука Дончиќ одиграа одлични натпревари во НБА-лигата и уште еднаш ја покажаа својата класа. Денвер славеше над Сакраменто кингс со 117:96, а...

Санкциониран полицаец на Деве Баир, бил пијан и се однесувал агресивно/ВИДЕО

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Д.П., полициски службеник во Полициската станица за гранични проверки...

Паднаа цените на нафтата

На глобалните пазари цените на нафтата паднаа минатата недела, по две недели раст, бидејќи централните банки најверојатно нема да ги намалат каматните стапки толку...

„Карпош рапид 2024 “ во хотелот „Александар палас“

Во организација на Општина Карпош и ШК „Гамбит Ассеко СЕЕ“, в недела, со почеток во 10:30 часот, во хотелот „Александар палас” во Скопје ќе...

МВР го потврди случајот:Член на обезбедувањето на Мицкоски нападнал колега полицаец

Обезбедувањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, Ивица Б., вчера во раните утрински часови  се степал со колега полицаец кој во моментот извршувал работни...

Германија стана третата најголема економска сила

Јапонија, поради слабата домашна потрошувачка, падна во рецесија и ја загуби позицијата на трета по големина економија во светот, која сега е преземена од...

ЕВН, ЕСМ и грчката ЕДС во трка за Универзален снабдувач на...

Три економски оператори  ЕВН, ЕСМ и грчката ЕДС се во трка за Универзален снабдувач на електрична енергија на регулираниот пазар. До објавениот рок на...

Груби: Има хистерија кон ДУИ, немаме никаква врска со упадот во...

Првиот вицепремиер и министер за политички систем меѓу заедниците Артан Груби вечерва изјави дека е разочаран од упадот во М-НАВ, дека тоа било сосема...

Пендаровски: Жалам што ги послушавме советите на ЕУ и не направивме...

Проблемите во правосудството се присутни долги години наназад и се системски, односно структурни. Тие не се решаваат со неколку разрешувања или кадровски промени, туку...

Шпанија: Од утре задолжително носење маски во болниците поради зголемување на...

Носењето маски од утре ќе биде задолжително во болниците и здравствените домови во Шпанија, поради зголемувањето на бројот на заболени од респираторни инфекции, соопшти...

Како изгледа ручекот на Антарктикот -64 степени (Фото)

Фотографот Џеф Капс од Антарктикот сподели интригантна слика од неговиот ручек направена на неверојатни -64 степени Целзиусови. На фотографијата се целосно замрзнати тестенини и газиран...

Австрија ги заострува казните за брзо возење, можност за трајно одземање...

Австрија ги заострува казните за возачите кои возат со голема брзина. Од март 2024 година, возачите кои возат пребрзо не само што ќе подлежат...

Возачи подгответе се – празничната треска започна

Празничната новогодишна еуфорија ги донесе и вообичаените гужви на граничниот премин Табановце, а километарските колони од автомобили кои беа видливи на сите ленти од граничниот премин со Србија...

Првиот месец од 2024 носи бурна романса за 5 хороскопски знаци

Почетокот на јануари ќе биде многу интензивен период. Во текот на овој месец, Меркур, планетата на комуникацијата и интеракцијата, и Венера, планетата на романтиката,...

Започна скијачката сезона на Попова Шапка

Ски центарот Попова Шапка од сабајле ја стартуваше скијачката сезона. На ова му кумуваше новиот снег што наврна викендов и ја зголемија снежната подлога...

Велешанец заврши во затвор поради кражба

Вечешанецот Е. Ј. (39) е приведен под сомнение дека извршил кражба во продажен објект при што одзел повеќе предмети, соопштија од Министерството за внатрешни...

Од српското МВР потврдија:Пронајдени се и момчињата кои испраќаа пријави за...

Министерството за внатрешни работи соопшти дека се пронајдени две 13-годишници кои се осомничени дека испраќале мејлови до образовните и други институции во Србија за...

Корупцијата ни го брка населението – годишно се иселуваат 12.000 жители!

Вкупното население во Македонија до 2070 ќе се намали на 1,3 милиони жители доколку ништо не се промени и останат параметрите од 2022 година....

Нови цени на горивата – поевтинуваат бензините и дизелот

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 6,306 %, кај дизелот...

Го имаме најплатениот спортист, а не ниту Роналдо, ниту Меси

Шпанскиот голфер Џон Рам и официјално е најплатениот спортист во светот, откако ја прифати понудата од Саудиска Арабија во вредност од 500 милиони долари. Toj...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети