test

Дефинирана цената на Силва

Раководните лица на португалскиот гигант Бенфика испратија јасна порака до сите клубови кои ќе се обидат за време на летниот преоден рок да ги...

Захарова ги исмеа прогнозите на Кирби за Украина: „Часовникот ќе отчука...

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, иронично ја коментираше изјавата на координаторот за стратешки комуникации на Советот за национална безбедност...

Орбан се заканува:Ќе ја блокирам сета помош на ЕУ за Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан се заканува дека ќе ја блокира сета помош на Европската унија за Украина, како и идното пристапување на таа земја...

Замрзнатите цени на овошје и зеленчук ќе важат и во декември

Замрзнатите цени на овошје и зеленчук ќе важат и во декември. Согласно вчерашната владина одлука, вака утврдената највисока трговска (профитна) маржа за свежото овошје...

Владина делегација положи цвеќе по повод денот на ослободување на Скопје

По повод одбележувањето на 13 Ноември- Денот на ослободувањето на Скопје, денеска, почит на борците кои што ги положија своите животи и ја извојуваа...

ФОТО: Вардар немоќен против Воска Спорт

Иако најверните навивачи очекуваа триумф, фудбалерите на Вардар со минимални 2:1 го загубија првенствениот дуел против екипата на Воска Спорт. За разлика од „црвено-црните“,...

Дваесет примероци од првиот број на ВЕЧЕР отпатуваа за Нов Зеланд...

„Вечееер, Вечееер“... ечеше низ Скопје на 11 ноември далечната 1963 година. Колпортерот на Новинско-издавачкото претпријатие „Нова Македонија“, Коста Мешковски, со својот грлест глас ги...

Привремено затворени кујните во шест училишта во скопски Карпош

По вонредниот инспекциски надзор поради појава на салмонела, Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) ги затвори кујните на училиштата „Војдан Чернодрински“, „Јан Амос Коменски“,...

Дали Бајден ќе го замени поранешната прва дама?

Актуелниот американски претседател Џозеф Бајден е се полош и полош во предизборните анкети, а Доналд Трамп пак, во се поголем број е фаворит за...

ДПМНЕ и Мицкоски се кочничари на европскиот пат, СДСМ за извештајот...

Од СДСМ денеска, коментирајќи го извештајот на Европската комисија, наведуваат дека докумнтот "во кој клучен проблем и забелешки се тоа што Собранието е блокирано...

Производството на вино во светот најниско од 1961 година

Лошите временски услови ширум светот веројатно ќе предизвикаат глобалното производство на вино да падне на најниско ниво во последните шест децении годинава. Меѓународната организација...

Во Франција започна судење без преседан:Му се суди на министерот за...

Во Франција денеска започна судење без преседан, на актуелниот министер за правда Ерик Дипон-Морети обвинет за судир на интереси. Судењето кое ќе трае десет дена...

Поларната светлина за првпат го обои небото над три балкански земји/ФОТО

Хрватите, Србите и Словенците вечерва уживаат во редок феномен - Аурора Бореалис, поларната светлина која ноќва го обои небото над трите земји. Глетката е магична,...

Парична награда од 30.000 денари од општината за претпрпениот страв и...

За преживеаниот страв и храброста, 76-годишниот Минче Рамчески од Пласница доби парична награда од 30.000 денари од страна на Општината. Веста на „Фејсбук“ ја...

Политичарите се фемкаат за датумот, граѓаните се думаат за кого ќе...

 Не поминува ниту ден а претставниците на политичките партии од власта и од опозицијата да не лицитираат околу одредување на датумот за претстојните претседателски...

Летот од Израел до Европа достигна 50.000 долари!

Во Израел има голема побарувачка за летови од земјата, а цената на некои приватни авиопревозници за патување во Европа достигнува 50.000 долари, изјави денеска...

СВР Скопје: Утре од 8:00 до 10:00 часот нема да функционира...

СВР Скопје ги информира граѓаните на Скопје дека утре (14.10.2023) во периодот од 08:00 до 10:00 часот телефонскиот број 192 нема да биде во...

Спасовски: Помирувањето со Груевски треба да подразбира само понесување одговорност за...

Најдоброто помирување ќе биде кога секој ќе одговара за своите криминали и тука нема и не треба да има компромис, за луѓе кои направија...

Ужас: Силен мирис на распаднати тела се шири во јужен Израел...

Новинарите на BBC влегоа во Кибуц Кфар Аз во јужен Израел. За време на викендот Хамас упадна таму, палејќи куќи и убивајќи семејства. Некои...

Бектеши: Над 55% од граѓаните ги поддржуваат анти-кризните мерки

-Мерките кои ги носи Министерството за економија даваат резултат. Над 55% од граѓаните во дел од спроведените анкети ги поддржуваат антикризните мерки на Владата,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети