Светот би бил идеален ако сите размислуваат како младата Медведева

Бројни спортисти изминативе две недели апелираат за прекин на руската инвазија на Украина, а овој пат порака испрати 22-годишната московјанка која се натпреварува во...

Со „специјална воена операција“ Русија сака да ги отстрани неонацистите и...

Поранешниот светски шампион во скок во височина, Украинецот Бохдан Бондаренко, е шокиран што многу руски и белоруски спортисти веруваат дека во Украина нема војна,...

Не знам да држам пушка, но можам да ги најдам шпионите

Владислав Хераскевич пред две недели на Зимските олимписки игри во Пекинг покажа натпис на кој пишуваше: „Без војна во Украина“. Украинскиот натпреварувач со скелетон...

Две земји исфрлени од Параолимписките игри

Руските и белоруските спортисти нема да можат да учествуваат на Зимските параолимписки игри во Пекинг, кои стартуваат во сабота. Меѓународниот параолимписки комитет наиде на...

Тројца млади спортисти загинаа во руската инвазија

Тројца млади спортисти го загубија животот во одбрана од руската инвазија, пишуваат украинските медиуми. Станува збор за младиот биатлонец Јевхен Малишев и двајцата фудбалери...

Почина олимпиецот кој секусуално ги злоупотребувал своите ќерки

Четири месеци откако беше осуден за сексуален напад, Жан-Лук Керон (60), поранешен гимнастичар во Форбах, трикратен француски шампион и двапати олимпиец, почина во затвор...

ЗОИ завршија, а скандалите се редат

Поминаа неколку дена од завршувањето на Зимските олимписки игри во Пекинг, а скандалите продолжуваат да се редат. Имено, шпанската натпреварувачка во уметничко лизгање Лаура...

Светската шампионка била силувана после Олимписките игри

Британската лизгачка Елис Кристи (31) ја информираше јавноста дека планира да се врати од пензија и да се натпреварува на Зимските олимписки игри во...

Валиева конечно проговори после хоророт во Пекинг

Руската лизгачка Камила Валиева (15) доживеа се и сешто на Зимските олимписки игри во Пекинг, од ѕвездени моменти по брилијантниот настап и златниот медал...

Историскиот успех го прославија со – голи задници! (ФОТО)

Фотографии од соблекувалната на финската хокеарска репрезентација ја обиколија целата планета. За прв пат во историјата, хокеарската репрезентација на Финска стана олимписки шампион, откако во...

На фински олимпиец му замрзна пенисот на трката во крос –...

Трката во крос-кантри од 50 километри на Олимписките игри во Пекинг, беше скратена на 30 километри поради лошите временски услови, но тоа не му...

Додека ние делевме откази на тренери, другите си освојуваа медали во...

Пекинг изминатите две недели беше центар на спортскиот свет поради Зимските олимписки игри на кои нашите тројца олимпијци имаа само епизодна улога, но и...

На фински скијач му замрзнал пенисот за време на трка

На крос-кантри трката на 30 километри на која настапи и македонскиот олимпиец Ставре Јада, еден од натпреварувачите се пожали дека за време на трката...

Кинезите и Русите ги спореди со Хитлер

Олимпискиот шампион во брзо лизгање од Зимските олимписки игри во Пекинг, Швеѓанецот Нилс ван дер Пул, остро ја критикуваше одлуката да и се додели...

Со спектакуларен огномет се затворени ЗОИ во Пекинг

Зимските олимписки игри беа затворени со спектакуларен огномет над стадионот „Птичјо гнездо“ во Пекинг. На местото каде што Игрите беа отворени на 4 февруари...

Германците доминантни во боб

Германските натпреварувачи предводени од Франческо Фридрих освоија злато во боб-санкање со четири седишта на Зимските олимписки игри во Пекинг. Германија славеше со време од...

Велика Британија дојде до златото во карлинг

Женската карлинг репрезентација на Велика Британија го освои златниот медал на Зимските олимписки игри во Пекинг, откако во финалето ја совлада Јапонија со 10:3....

Како Норвешка секогаш освојува најмногу медали на ЗОИ?

Зимските олимписки игри во Пекинг се пред самиот крај, а Норвешка повторно ја предводи листата на освојувачи на медали. Скандинавската држава со 5,3 милиони...

Како можевте да бидете ладни со 15-годишно девојче?

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), Томас Бах, изјави дека е „вознемирен“ од настапот на руската лизгачка Камила Валиева на Зимските олимписки игри, која...

Освои сребро па хистерично плачеше: Го празам овој спорт!

Руските лизгачки ги одбележаа Зимските олимписки игри. Што со настапите, што со работите надвор од лизгалиштето, лизгачките на оваа земја се главна тема во...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети