Се води војна за организација на ЛОИ 2036

Генералниот директор на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), Кристоф де Копер, зборуваше за апликациите на земјите што сакаат да бидат домаќини на Летните олимписки игри...

Скијањето е мојот живот, но сега приоритет ми е образованието (ФОТО)

Животен сон на секој спортист е настап на најголемото спортско натпреварување –олимпијада или светско првенство. На такво нешто се надева и младиот македонски скијач...

ОИ во Токио биле подмитувани

Јапонската полиција изврши претрес во домот на извршниот директор на Олимпискиот организациски комитет во Токио, Харјуки Такахаши (78) под обвинение дека примил мито од...

Се молеле да преживее како бебе, а сега е дел од...

Голем број спортисти имале тешко детство. Некои ги имале сите предуслови за почеток на својата кариера, а некои едноставно макотрпно работеле за да успеат....

Русија: Ако на нашите спортисти не им се дозволи учество на...

Рускиот министер за спорт Олег Матицин смета дека изолацијата на рускиот спорт нема да трае долго. Сепак, доколку суспензијата потрае, тој најави организирање меѓународни...

Георгиевски остана без злато поради стомачен вирус

Сребреното момче од Олимпијадата во Токио, Дејан Георгиевски, дојде до бронзата на Медитеранските игри во Оран во таеквондо, откако беше спречен да дојде до...

Тајсон Фјури: Усик е попаметен и подобар од Џошуа

Британскиот боксер Тајсон Фјури изјави дека верува оти Украинецот Александар Усик повторно ќе го победи Ентони Џошуа.  Усик и Џошуа повторно ќе ги одмерат...

Олимписка шампионка се повреди бркајќи крадец

Трикратната олимписка шампионка во фрлање кладиво Анита Влодарчик го повредила коленото додека бркала крадец кој се обидел да ја ограби. Полјачката се повредила додека...

Ајлин Гу ќе го промовира Солт Лејк Сити

Кинеската олимписка шампионка Ајлин Гу ќе работи на кандидатурата на Солт Лејк Сити за домаќин на Зимските олимписки игри во 2030 или 2034 година....

Спортистите не смеат да ја подржуваат војната

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), Томас Бах, тврди дека санкциите кои се поставени на руските спортисти се за нивно добро и во исто...

Олимпискиот шампион од Пекинг ја заврши кариерата

Олимпискиот шампион во санкање, Германецот Јоханес Лудвиг, објави дека ја заврши кариерата, по најуспешната сезона. Лудвиг освои два златни медали во сингл и екипна...

Млада олимпијка почина на тренинг (ФОТО)

Нова голема трагедија го потресе спортот. Една од најмладите учеснички на Олимпијадата во Токио почина за време на тренинг. Станува збор за 17-годишната  едриличарка...

Кик-боксер загина бранејќи го Мариупол

Шокантна вест пристигна од Украина, откако светскиот шампион во кик-бокс Максим Кагал (30) загина за време на борбите во Мариупол. За жал, војната го...

Лашманова падна на допинг, па ја прифати казната

Руската атлетичарка Јелена Лашманова е суспендирана на две години поради позитивен допинг тест, а воедно и е одземен златниот олимписки медал кој го освои...

Залудно се фотографираа голи, никогаш не го остварија сонот

Понекогаш спортистите се подготвени да направат сè за да стигнат до целта и да ги остварат своите соништа, но често пати не успеваат во...

Претседателот на ИОК, Томас Бах во јуни доаѓа во Скопје

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), Томас Бах, во јуни доаѓа во Скопје, објавено е денес на сајтот на Македонскиот олимписки комитет. – На денешен...

Русија повторно ја ослободува Европа од фашизам (ФОТО)

Една од најуспешните гимнастичарки на сите времиња, Русинката Светлана Хоркина (43), изјави дека Русија повторно ја ослободува Европа од фашизмот, алудирајќи на рускиот напад...

Да не си им во „кожа“: Заминаа на Олимпијада по медали,...

Во деновите на војните дејствија во Украина, кои многу влијаат на спортот, пристигнаа две информации од Пекинг кои го шокираа светот. Имено, изминатите денови...

Ново сребро во Софија: Георгиевски е чекор поблизу до ЛОИ 2024

Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски го освои сребрениот медал на светскиот турнир „Софија Опен“ кој е дел од серијата „Г2“. Георгиевски на турнирот влезе како прв...

Ниту едно дете не треба да биде заборавено како мене!

Украинската параолимпијка со американски пасош и добитничка на „Лауреус“, Оксана Мастерс (32), минала низ неверојатно хорор-патување од Чернобил до параолимпиското злато. На Параолимпијадата во Пекинг,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети