Ивермектин – дали е корисен или е опасен лек?!

Таблетите Ивермектин се регистрирани во седумдесетите години од минатиот век за лекување на паразитски заболувања кај луѓе и кај животни. Постои и крема Ивермектин...

Париз ќе засади 170.000 дрва за да ја подобри климата во...

Париз со години е една од градските средини со прекумерно загадување на воздухот. Сега, престолнината на Франција сака да ја подобри климата во градот со засадување...

Сакате да го забрзате метаболизмот:Зачинете го омилениот утрински пијалак со цимет!

 Циметот ја стимулира термогенезата во телото, објаснува нутриционистот, а со тоа води до топење на масните наслаги.  За да уживате што е можно повеќе...

Научниците направија реплика на коронавирусот, но што значи тоа?

Научниците од Универзитетот во Берн и Институтот за вирологија и имунологија создадоа копии на коронавирусот што треба да помогнат да се спречи неговото ширење...

Италијанско село продава куќи за само едно евро/ВИДЕО

Властите во италијанското село наречено Пратола Пелиња, на околу 150 километри од Рим, продаваат околу 250 домови за едно евро со надеж дека ќе...

Достојно за црвениот килим во Рим: Актерката го покажа најсензуалното деколте...

Џесика Честејн блескаше во светликав фустан и покажа како може да се прикаже деколте на многу дискретен начин, додека сепак изгледа сензуално и убаво....

Го владеете ли говорот на телото:Може да ги открие вашите намери...

Луѓето ви оставаат впечаток во првите 30 секунди откако ќе ве запознаат. Говорот на телото, како и она што го кажуваме, се важни за...

Секој материјал има свои специфики: Еве како да ги одржувате чизмите...

Далеку сме од календарска зима, но временските услови наложуваат носење на чизми уште сега. За да ги одржите чизмите во добра форма до крајот на...

Сензационални изјави на премиери во албанскиот парламент:Од сателити, до кинески јазик,...

Изјавата на албанскиот премиер Еди Рама дека владата планира да испрати два сателита во вселената следната година, предизвика бурни реакции во медиумите и на социјалните...

Зимата е на прагот побрзо од што се чини:Со правилна исхрана...

Се наоѓаме во сезоната есен / зима, што значи дека сме повеќе склони кон вируси и инфекции. Иако е речиси невозможно целосно да ги...

Хороскопот и животните улоги: Какви се мажите како сопружници?

Оние кои веруваат во хороскопот веруваат дека ѕвездите влијаат на тоа какви сме кога се вљубуваме. Што можеме да дознаеме за мажите врз основа...

Спиењето на грб не прави брчки: Њујоршки естетски хирург советува како...

Со квалитетна шминка и вешто користење на козметиката, секоја жена повеќе или помалку лесно ги прикрива своите недостатоци, но колку се жените задоволни кога...

КИНА ГО ВОЗБУДИ СВЕТОТ СО НОВИТЕ АРХЕОЛОШКИ ОТКРИТИЈА: Златна маска од...

Во последните неколку месеци, на археолошкиот простор Саншингдуи се пронајдени околу 500 предмети меѓу кои златни маски и фолии, празничен сад, нож и бронзена...

Кралицата снимена додека ги озборува светските лидери/ВИДЕО

Изјавата на кралицата Елизабета Втора, во која таа вели дека ја иритираат луѓе кои само зборуваат, но не прават ништо, за кратко време стана...

Пред 104 години била погубена Мата Хари

Маргарет Гертруда Зеле, холандска егзотична танчерка и забавувачка, попозната како Мата Хари, била убиена на денешен ден, 15 октомври 1917 година, како германска шпионка...

Границата меѓу Шпанија и Португалија се поминува со три чекори

Граничните премини генерално не се омилени места во светот. Но, може да го промените ова мислење доколку се затекнете на преминот меѓу Шпанија и...

Мистерија во универзумот: Извор емитувал повеќе од 1.600 сигнали за 47...

Научниците, по анализа на податоците од еден извор на брзи радио бранови, откриле дека во 2019 година емитувала 1652 сигнали во опсег од само...

Српскиот БЕБАЦ до надлежните: „Итно усогласете ги ставовите за вакцинација, ни...

Српскиот портал Бебац, специјализиран за совети за бремени жени, мајки со бебиња и двојки кои сакаат да основаат семејство, ги повика надлежните органи итно...

Mешањето различни вакцини за засилувачката доза дава подобри резултати

Луѓето кои примиле две дози од вакцините за коронавирус Џонсон и Џонсон, имале посилен имунолошки одговор кога ја примиле третата доза на Фајзер или...

Пол Макартни конечно откри кој навистина ги растури Битлси

Фановите на легендарните Битлси сакаат да ја обвинат Јоко Оно и Пол Макартни за распадот на нивниот омилен бенд. Денес, повеќе од половина век откако...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети