Атина – европска престолнина на гурманите

Грчкиот главен град Атина е на прво место како најдобра европска престолнина за љубителите на храна, со вкупна оценка 88,47 од 100. Со тоа,...

Фејсбук ќе се ребрендира: Дали новото име е„Хорајзн“?

Фејсбук планира да го промени своето трговско име следната недела, објави блогот „Верџ“ на „Вокс медија“, повикувајќи се на „добро информиран извор“. Целта, наводно, е...

Наскоро пристигнува ВАЛНЕВА – моќна француска вакцина

Вакцината против коронавирус, Валнева, која Велика Британија ја откажа минатиот месец откако претходно нарача 100 милиони дози, се покажала многу добро во зајакнување на...

Анџелина Џоли на црвениот тепих со ќерките облечени во нејзини здолништа

На премиерата на новиот филм Eternal во Лос Анџелес, ѕцездата на филмот, Анџелина Џоли на црвениот тепих се појави во придружба на свооте деца:...

Кралицата Елизабета одби награда за стари лица: Стар си толку колку...

Кралицата Елизабета Втора која има 95 години, одбила награда за стари лица која ја доделува британско списание The Oldie, бидејќи смета дека не исполнува...

Загорчен живот по смртта на ѕвездата:Taa ги тужеше, a институциите сакаат...

Сопругата на Коби Брајант, починатиот славен кошаркар, поднесе кривична тужба против надлежните институции во Лос Анџелес, кои сакаат да ја испратат на психијатриски прегледи....

Нова мутација на короната – „Делта плус“ варијантата е најзаразен сој...

Новата мутацијата на коронавирусот, варијантата AY.4.2, кои некои ја нарекуваат и „делта плус“ е под засилен надзор во В.Британија. Здравствените научници кои внимателно ја следат...

ЦДЦ: „Фајзер“ ефикасна во спречување хоспитализација на млади луѓе

Вакцината Фајзер/Бионтек против коронавирусот беше 93 проценти ефикасна во спречувањето на хоспитализацијата кај младите луѓе на возраст од 12 до 18 години, според анализите...

Поплавите се секојдневие во Индија, зошто би спречиле венчавка:Кога нема кајче,...

На снимката се гледа како свршениците „лебдат“ низ поплавените улици, собрани заедно во тенџере додека двајца мажи, во придружба на фотограф, ги влечат по...

Во овој германски град семафорот за пешаци има и жолто светло/ВИДЕО

Црвено-зелените семафори за пешаци се стандардни ширум светот и практично, каде и да се најдеме на замјината топка, знаеме кога е безбедно да се...

САД: Се очекува ФДА да го одобри мешањето на вакцините за...

Оваа недела се очекува американските регулатори да одобрат мешање на вакцините против ковид за засилувачка доза, во обид да обезбедат флексибилност за оние кои...

Кејт Мидлтон во совршено „црвено издание“ ги воодушеви модните критичари/ФОТО

Кејт Мидлтон одново ги воодушеви своите обожаватели, но и модните критичари. Војвотката од Кембриџ на хуманитарниот настан на Пикадили во Лондон се појави во...

Работите седејќи на компјутер:Помогнете си да останете здрави и во форма

Многу луѓе ја работат работата на која најчесто седат. Можеби звучи како неактивна работа, но дефинитивно има голем број негативни ефекти. Седењето цел...

Џони Деп во Белград:Вучиќ се сретна со актерот кој ќе биде...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ  се сретна со холивудската ѕвезда Џони Деп, кој денеска пристигна во Белград, јави дописникот на МИА од Белград. Деп доаѓа...

Пакистан: Ги запалил ќерките и внучињата оти едната од нив се...

Пакистанец е осомничен дека ја запалил куќата во која живееле неговите две ќерки и четири внуци, бидејќи едната се омажила против негова волја. Полицијата го...

Наместо на колење, спокојни до крајот:Поранешен сточар отвори пензионерски дом за...

https://youtu.be/KPQGCs7SN-E Јан Гердес од провинцијата Долна Саксонија го наследил семејниот бизнис на сточар од неговиот дедо и татко. Со години одгледуваше животни за да го...

Пробиотик од тегла:Туршија за имунитет во зима

 Сигурно многупати сте слушнале колку е здраво да се консумира ферментирана храна направена со природна ферментација.Тие содржат пробиотски култури кои сочинуваат многу видови бактерии....

Путин или „убавата“ водителка: Кој флертуваше, а кој се збуни?!/ВИДЕО

Хедли Гембл, новинар на американската телевизија Си-Ен-Би-Си, која беше модератор на енергетскиот форум во Москва, беше обвинета од руската државна телевизија дека се обидела...

Израелец пронајде крстоносен меч

Нуркач пронајде стар меч во близина на бреговите на Средоземното Море во северен Израел, за којшто познавачите велат дека е од времето на крстоносните...

ЕМА ја разгледува употребата на „Фајзер“ за деца од 5 до...

Европскиот регулатор соопшти дека ја проценува употребата на вакцината Фајзер/ Бионтек против Ковид-19 кај петгодишни деца. Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека ќе ги...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети