Чиста перверзија: Од мирен остров направија рај на Земјата

Компанијата за бродски крстосувања „Ројал Карибијан“ го претвори некогаш мирниот, приватен остров Кококеј на Бахамите во неверојатна туристичка дестинација, а целата трансформација ги чинеше...

Битка на нежности: Тој се обидува да ја одведе на ветеринар,...

Сите кои некогаш носеле куче на ветеринар добро знаат дека кај и да е, некаде на половина пат ќе сфати дека го носите на...

Совршено за лето: Орѕото со печурки и пилешко

Јачменот е една од најстарите намирници во Европа. Се користел за исхрана и во древен Египет и Месопотамија. Со него се хранеле грчките олимпијци...

Која е идеалната тетоважа за тебе? Еве што вели хороскопот /...

Астролозите велат дека секој хороскопски знак има специфични особини кои ги диктираат неговите одлуки, вклучително и тоа со каква тетоважа би си го украсил...

Морнарски стил совршен летен избор за секој маж

На елегантен маж, но и на оние кои преферираат повеќе спортски и секојдневен стил, ништо толку совршено не му стои како сина боја, всушност...

За 30 години Скопје ќе се најде во Тексас, а Виена...

Скопје за 30 години ќе има клима како американскиот град Аустин, Тексас, што ќе  бидат за 6.9° Ц повисоки максимални температури во најжешкиот месец...

Светот годишно произведува 800.000 олимписки базени ѓубре

Жителите на нашата планета годишно „произведуваат“ повеќе од две милијарди тони отпад, што претставува количина со која можат да се наполнат 800.000 олимписки базени,...

Туристите разочарани: „Вратата на рајот“ на Бали воопшто не изгледа како...

Бали за многумина е една од најпосакуваните дестинации, но многу туристи негодуваат поради локацијата која реално воопшто не изгледа како на уредените фотографии, кои...

Понеделник – првиот работен ден во неделата е опасен за срцето

Годишното време и деновите во неделата и многу влијаат на зголемен ризик од срцев удар. Шведски научници, кои работеле на студија за ризик од...

Супер рецепт за слатко задоволство: Џем од кајсии

Сезона е на кајсии, а еден од омилените џемови е токму од ова овошје. За подготовка ќе ви бидат потребни 1,5 килограм чистени кајсии,...

Наводните жртви на Мајкл Џексон пред суд поради клевета

Три групи обожаватели на Мајкл Џексон ги тужеле за клевета пред француски суд двете жртви, Вејд Робсон и Џејмс Сејфчук, кои наводно поп пејачот...

„Биг Бен“ наполни 160 години, прославата помина без звукот на ѕвоното

Оваа седмица се навршија 160 години од денот кога ѕвоното на „Биг Бен“ се огласило за првпат. Но, познатиот звук нема да се слуша...

Какво „спасиба“ за Путин! Турски пекар ќе испрати бурек во Кремљ...

Хасан Аџар, слаткар од турскиот град Бурса, чиј бурек влезе во Гинисовата книга на рекорди, планира да испече традиционален турски бурек за рускиот претседател...

Египет ги отвори пирамидите за посетители, прв пат од 1965 година

Египет денеска за прв пат од 1965 година, ги отвори за посетители двете стари пирамиди, кои се наоѓаат на 40 километри јужно од главниот...

Нејзиното летно височество ЛИМОНАДА: Цел живот сме ја правеле погрешно!

Во овие топли летни денови, најдобро освежување е ладната лимонада. Но, за да го погодиме вистинскиот вкус, потребна е да се погодат вистинскот сооднос...

Џиновска ража побарала помош од нуркач зошто и се закачила јадица...

Огромна риба - ража, на која под окото и се заглавила јадица за ловење риби била спасена од нуркачи, откако на нејзин начин „му...

Мексикански градоначалник преправен во бездомник го тестирал односот на социјалните служби

Карлос Тена, педесет и седумгодишен градоначалник од Мексико, се преправил во бездомник со посебни потреби, со цела да го тестира односнот на социјалните работници...

ТАГА: Што те нема?

Споменикот на паметењето „Што те нема?“ веројатно е еден од најоригиналните на светот. Станува збор за номадски споменик кој секоја година на 11 јули...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО