Хокеарите од НХЛ нема да настапат на ЗОИ 2022

Националната хокеарска лига (НХЛ) и Здружението на играчи на лига (НХЛПА) планираат да не им дозволат на хокеарите да отпатуваат на Олимпијадата во Пекинг. Организациите...

САД го победи Иран со луда разлика

По неочекуваниот пораз од Франција на стартот од Олимписките игри, кошаркарите на САД го демолираа иран со 120:66 во второто коло на турнирот. „Дрим-тимот“ од...

Спортистите сами ќе си ги стават медалите околу врат на ЛОИ

Пред неколку дена организаторите на Олимписките игри во Токио, соопштија дека е донесена одлука најголемиот спортски настан во светот да се одржи пред празни...

Најголемата македонска надеж за олимписко злато немаше среќа во ждрепката

Еден од најголемите надежи на Македонија за олимписко злато во Токио, таеквондистот Дејан Гергиевски, кој воедно е и знаменоносец на нашата делегација, немаше премногу...

Кај нас повеќе се цени натурализираниот спортист отколку Македонецот

Како и секоја година, декември е резервиран за прогласување на најдобрите спортисти. Па така, во изборот на Агенцијата за млади и спорт (АМС), стрелачката...

Прво ќе го решам Фјури, а потоа и Вајлдер

Светскиот шампион во бокс, во тешка категорија Украинецот Александр Усик, изјави дека по мечот против шампионот на ВБЦ, Тајсон Фјури, следен противник ќе му...

ВИДЕО: Јапонците ги поздравија нашите олимпијци со: Македонија, Македонија напред!

„Македонија, Македонија напред“, со ваков поздрав јапонските домаќини им приредија топло  добредојде на македонските олимпијци на Олимписките игри во Токио (23. јули - 8....

Тренер на македонски олимпиец доби отказ од работа бидејќи е во...

Тренерот на македонскиот олимпиец Дердан Дехари, Антонио Ристевски, кои моментно се наоѓаат на Зомските олимписки игри во Пекинг, вели дека добил закана за отказ...

Робот е најдобриот „шутер“ на кошеви на Олимписките игри/ВИДЕО

За време на полувремето на кошаркарскиот натпревар помеѓу САД и Франција на тековните Олимписки игри, еден робот одлучи да им покаже на сите дека...

Вети и исполни: Георгиевски со сребро се враќа од Токио

Македонскиот таеквондист, Дејан Георгиевски (22 години), е човек од збор, тоа што го вети во Скопје - го исполни во Токио. Нашиот олимпиец, го...

ЗОИ ќе ги гледа само од дома: Олимписка шампионка суспендирана поради...

Двократната олимписка шампионка во брзо лизгање, Јужнокорејката Сим Сок Хи, е суспендирана на два месеци поради пораки со кои се „нарушило достоинството на спортистите“...

Јапонија се откажува од организација на ОИ 2030?!

Јапонија привремено ќе ја прекине својата кандидатура за домаќин на Зимските олимписки игри 2030 година во Сапоро. Ова го соопштија градоначалникот на градот Кацухиро...

Повика на притисок и од другите земји:Латвија се закани со бојкот на Олимписките...

Латвија денеска се закани дека ќе ги бојкотира Олимписките игри (ОИ) 2024 година во Париз доколку на нив им биде дозволен настап на руските спортисти, кои...

Глува и слепа пливачка мора сама да патува на Игрите во...

Глувата и слепа американска пливачка, Бека Мејерс (26), е принудена да се повлече од настапот на Параолимписките игри во Токио откако мора сама да...

Ајрин Вуст влезе во друштво на Мајкл Фелпс и на Карл...

Холанѓанката Ајрин Вуст стана најуспешната натпреварувачка во брзо лизгање на олимписките игри со шест златни медали, откако ја одбрани титулата и освои уште едно...

Италијански тенисер си ги ладеше ма*ињата сред натпревар (ВИДЕО)

Еден од најконтроверзните тенисери на денешницата, Италијанецот Фабио Фоњини, повторно се најде во центарот на вниманието. Тој на натпреварот од осминафиналето на олимпискиот турнир претрпе...

Силен земјотрес ја погоди Јапонија, луѓе бегале од олимпиското село

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на префектурата Ибараки во Јапонија. Епицентарот на земјотресот бил на 40 километри од...

Кинескињата Јанг со олимписки рекорд го освои златото во Токио

Кинеската репрезентативка во стрелаштво, Кијан Јанг, го освои првиот од вкупно 339 златни медали на Олимписките игри во Токио, откако троиумфираше во дисциплината 10...

Освои олимписко злато на неверојатен начин, па падна на допинг тест

Русинката Камила Валиева е најголемото чудо на Зимските олимписки игри досега, бидејќи за прв пат во историјата една жена изведе четирикратен скок во уметничко...

Светскиот шампион префрлен во болница

Рускиот атлетичар Сергеј Шубенков се повлече пред да настапи на Летните олимписки игри во Токио, поради сериозна повреда на ногата. Светскиот шампион во трката...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети