За Мадона хонорар од три милиони долари да запее на свадба

Кралицата на поп музиката Мадона, би можела да заработи три милиони долари за „тезга“ на свадба. Мадона доби понуда да направи спектакл на свадба...

Вархеји пред ЕП: Скопје и Тирана да добијат датум за почеток...

Европската комисија очекува Скопје и Тирана да добијат датум за почеток на преговорите за пристапување во Европската унија пред состанокот во Загреб во мај,...

Научници од 30 држави ги открија причините за речиси сите видови...

Научници ја „дешифрираа" генетската информација за 38 видови на канцерогени клетки, објави Би Би Си. Големото истражување, во кое учествуваа 1.300 генетичари од над 30...

Живеам втор живот благодарение на моето мото: Можам, морам и ќе...

Викторија Давидова помага во Дневниот центар „Пролет“, во кој владее зедништво и љубов. - Во тешка сообраќајна незгода, која ја доживеав на 13 години,...

Тимот на „Медена земја“: Не добивме Оскар, но сосема сме свесни...

И покрај тоа што „Медена земја“ не доби Оскар, сосема сме свесни за големината на овој филм, за значењето на пораката што ја пренесува,...

„Паразит“ со четири Оскари влезе во историјата, „1917“ доби два, Феникс...

Годинешните награди Оскар приредија повеќе изнанадувања, наградата за најдобар интернацинален филм, најдобра режија и најдобар филм отиде кај ривалот на „Медена земја“, јужнокорејскиот филм...

„Медена земја“ без Златната статуетка на 92. Оскари

Иако речиси целата македонска јавност очекуваше и посакуваше, „Медена земја“, за жал не го доби Оскарот ниту за најдобар документарен филм, нуту за најдобар...

„Медените“ на црвениот килим/ВИДЕО

Тимот на нашиот оскаровец, филмот „Медена земја“ зачекори по црвениот тепих на доделувањето на една од најпрестижните награди Оскар 2020, во Лос Анџелес. Оваа година...

ЗДФ: Од европското ѓубре страдаат децата во Бугарија

Германија е европски шампион во производство на пластичен отпад поради што страдаат и бугарските деца, оцени германската телевизија ЗДФ во репортажа за согорување отпад...

Шекеринска: Ја вративме државата во нормала, продолжуваме да се бориме за...

Заменик претседателката на СДСМ и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска учествуваше на Меѓународната конференција „Еден Балкан кон ЕУ". Во своето обраќање на панел...

Иран ја прикажа новата балистичка ракетна технологија

Иранската револуционерна гарда денеска ја претстави новата балистичка ракета Раад-500, која е со поголема прецизност и дострел, јави државната телевизија. Ракетата „Раад-500" е двојно полесна...

Оскаровска ноќ за „Медена земја“

Во театарот „Долби“ во Лос Анџелес ноќеска ќе бидат соопштени добитниците на Оскар за 2019 година во 24 категории, според гласањето на членовите на...

Што најчесто земаат гостите од хотелите – колку повеќе ѕвездички, толку...

Повеќето гости кои престојуваат во хотели сапуните, кесичките со шампони, моливите, капата за туширање ги доживуваат такаречи како сувенири кои имаат право да ги...

Извлечена жрепката за учесниците на Работничките спортски игри 2020 во Берово

Извлечена жрепката за учесниците во Работничките спортски игри 2020 кои од понеделник почнуваат во Берово. Според Зоран Нешкевски од општина Берово кој е задолжен за...

„Лајка” почнува со работа, следната недела Советот ќе ја одобри програмата

На следната седница на Советот на Град Скопје ќе се расправа за Програмата за хуман третман и благосостојба на животните скитници за работење на...

Амбасадорот на КНР во САД: Кина ќе го победи новиот коронавирус

Кина ќе победи во борбата против коронавирусот, изјави кинескиот амбасадор во САД, Цуи Тјанкаи, во интервју за „Пи-би-ес". Новиот тип на вирус сеуште се шири...

Лидерите од Западен Балкан идната недела во Брисел на вечера со...

Лидерите од Западен Балкан неформално ќе имаат состанок со лидерите на Европската унија, Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, на работна вечера закажана...

Татковината на „земјата на медот“ најпребарувана локација на Гугл поврзана со...

Северна Македонија е најпребарувана локација поврзана на наградите Оскар во моментов на Гугл, што се должи на „Медена земја", кој е номиниран во две...

Меѓу Србија, Бугарија и Македонија лежат тони злато вредно повеќе милјарди...

На тромеѓето меѓу Србија, Бугарија и Македонија лежат тони злато. Во јужна Србија на самата граница со Бугарија и Македонија има одлични индикатори за богати...

Концерт на гудачка женска атракција BOND во Македонската филхармонија

Продукцијата Авалон најавува концерт на најпопуларниот и најпродаваниот женски гудачки светски квартет BOND. Тие за прв пат доаѓаат во Скопје со гала концерт на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети