Македонија нема систем „Најди ме“: Зошто во Србија ниту еднаш не...

Четврти ден како трае потрагата по исчезнатата 14-годишна Вања Ѓорчевска од Скопје, и како што вчера информираа од МВР, распишана е меѓународна потерница од...

ВО ЖИВО/Почнува министерскиот состанок на ОБСЕ, најзначајниот меѓународно-политички настан во македонската...

Министерот за надворешни работи и актуелен Претседавач со ОБСЕ, Бујар Османи денес со свое обраќање ќе го отвори најзначајниот меѓународно-политички настан во македонската историја...

Албанка премиер, Pse Jo?

Името на пратеничката Арта Биљали Зендели се врти во политичките кругови како можен кандидат за премиер на техничката влада откако вицепремиерот Артан Груби најави...

Од утре стартува дневната евтина тарифа на струјата

Од утре стартува евтината дневна тарифа на струјата во периодот од 13 до 15 часот. Со воведување на дневната евтина тарифа домаќинствата ќе имаат...

Бугарија не дозволила прелет, авионот на Лавров дошол во Скопје преку...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров доцна синоќа пристигна во Скопје, за да присуствува на министерскиот состанок на ОБСЕ. Авионот со кој Лавров патувал...

Предизборен “лов” на гласачи-на политичкиот послужавник многу ветувања за подобар живот!

Како што се ближат изборите така се чини дека партиите стануваат сè подарежливи во делењето на народните пари. Во трката за освојување на гласачкото тело,...

На граѓаните им требаат стабилна економија и повисоки плати, а не...

Објавениот пакет антикризни мерки на Владата предизвика низа реакции од економските експерти, кои, генерално, ги окарактеризираа како предизборен маркетинг. Поголем дел од експертите ги...

МАЛКУ СЕ ЗБОРОВИ КОЛКУ СВЕТОТ ТРЕБА ДА СЕ ЗАГРИЖИ: Пристигнаа предвидувањата...

Вангелија Гуштерова, позната и како Баба Ванѓа, го добила прекарот „Нострадамус на Балканот“. На почетокот на секоја година  повторно се читаат нејзините предвидувања, а...

Од спортски објект во конгресен центар: Како изгледа трансформацијата на салата...

Салата „Борис Трајковски“ од спортски објект е трансформирана во конгресен центар. Тука од денеска до петок ќе се одржуваат средби на шефовите на дипломатиите...

Блинкен и Лавров ќе се видат, но нема да се сретнат?!

Скопје и Македонија деновиве се центарот на светската дипломатија, поради одржувањето на Министерскиот совет на ОБСЕ, токму во нашиот главен град, состанок на кој...

За пензионерите 50 евра, за учениците 30 евра, Владата чести пред...

Деветтиот пакет антикризни мерки, во вредност од 662 милиони евра, беше усогласен на владина седница. Овој пакет содржи 26 мерки за социјална сигурност насочени...

Цената на струјата нема да се зголеми бидејќи доаѓаат избори

Ќе се намалуваат субвенциите за граѓаните, но цената на електричната енергија нема да се зголеми. Вака надлежните, кои деновиве излегоа со различни изјави околу...

ВМРО-ДПМНЕ ја праќа ДУИ во опозиција – договор за коалицирање победник...

До овој момент нема никаква официјална потврда за датумот за избори, ниту пак има каква било потврда дали изборите би биле единечни или би...

Флопи и Ристе ја испишаа најтажната приказна во ЗОО градина

Трите жирафи, Тобого, Каспер и Флопи, и сега се цврсто поврзани на небото со својот негувател Ристе Трајковски, кој вчера почина во неговиот дом....

Државна помош од 3.000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски...

Пензионерите кои што се со месечни примања до 14.000 денари  во наредните пет месеци ќе добиваат по 3.000 денари државна помош. За пензионерите со...

Висока 175 см., со протези, во син блузон и црна јакна:...

Министерството за внатрешни работи (МВР) со фотографија и опис ја објави Вања Ѓорчевска во регистарот на исчезнати лица на Македонија. „ЃОРЧЕВСКА ВАЊА татко Александар мајка...

СЕ ЗАБЛАГОДАРИЈА НА МАКЕДОНИЈА: Кулеба не доаѓа на самитот на ОБСЕ...

Дмитри Кулеба – шефот на украинската дипломатија не доаѓа на министерскиот состанок во Скопје. Од официјален Киев порачуваат дека „Русија го уништува ОБСЕ, а...

Какво време не очекува за Нова година е вистинска лотарија: МЕТЕОРОЛОГ...

Снежно невреме претходните денови го зафати регионот, а особено Србија, каде последиците се уште се решаваат и во повеќе општини е прогласена вонредна состојба,...

Бугарија го отвори небото за авионот на Лавров

Бугарија го отвори својот воздушен простор за летот на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, на состанокот на министрите за надворешни работи на...

Ако изборите бидат на 8 мај – 28 јануари техничка влада,...

Доколку политичките партии се договорат претседателските и парламентарните избори да се одржат на 8 мај идната година, тогаш изборите ќе бидат распишани на 28...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети