КОП: Време е Македонија да ја оформи својата иднина

„Северна Македонија го има најдобриот договор што може да го добие. Ако се сеќавате, Ковачевски стана премиер во приближно исто време кога и Петков...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Моќта на зборот и мислата

Секој збор има своја вибрација, свој број и свој код. Сè е поврзано со фреквенција, вибрација и енергија. Ние создаваме со зборовите и со...

ЕВРОПА ОКОВАНА ВО МРАЗ: Сообраќајот не функционира, откажани се летови, студениот...

Во неколку европски земји - Германија, Австрија, Италија и Велика Британија - големи количества снег предизвикаа колапс. Обилните снежни врнежи ја погодија јужна Германија во...

Извлечени групите за ЕП 2024:Албанија во „групата на смртта“

Вечерва во Хамбург беа извлечени групите за Европското првенство во Германија следната година.Ждрепката беше немилосрдна па така во иста група се паднаа Хрватска и...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на Вања Ѓорчевска

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Шести ден потрага по Вања: Се пребаруваат и подруми и речни...

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во пребарувањето вклучени се стотици полицајци,...

Израел и Хамас уште една година во војна?

Потребни беа само неколку минути за да паднат првите ракети, откако вчера утрото официјално протече последната секунда од седумдневното примирје меѓу Израел и Хамас....

Лавров: Блинкен избега како кукавица

Блинкен и Борел се „едноставно кукавици“ кои се обидоа да ме изолираат и се плашат од искрени разговори поткрепени со факти, обвини денеска од...

Опозицијата обвинува за прислушување, власта одговара – заврши времето кога бате...

Повторно се актуализира темата со масовни прислушувања на граѓани. Дали Министерството за внатрешни работи издало одобрение за ултра скандалозна набавка на систем преку кој...

Бугарските туристи се откажаа од летување во Охрид, нашите се потепаа...

За разлика од бугарските туристи, кои ја избегнуваат Македонија, сепак Македонците не се откажуваат од зимување во Бугарија. Банско, Боровец и Пампорово, кои и...

Четворката Леонтина,Михаил, Теодор и Ведран заминаа дома, во Штип

Клиниката за гинекологија и акушерство објави дека во сигурните раце на мама и на тато, дома заминале четирите бебиња од Штип, малата принцеза Леонтина...

КОЛУМНА, АДВОКАТ ЗВОНКО ДАВИДОВИЌ: Битангите на Сократ

Постојано се зборува за демократија, човечки права, народот и граѓанинот како најголема вредност, но како и се друго  најголем дел се празни зборови без...

Не Русија, туку западните сили се виновни за проблемите на Балканот,...

Според рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров сите проблеми со кои се соочува Балканот потекнуваат од Западот, уште од времето на распаѓањето на...

Голем медиумски интерес за шефот на руската дипломатија: „НА ЗДРАВЈЕ ЛАВРОВ“/ФОТО

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров е главната ѕвезда на 30.Министерски совет на ОБСЕ што се одржува во Скопје. Вака изгледаше салата на...

Шестемина „величенствени“ освоија златен пехар на Интернационалниот Golden hair Festival во...

Македонскиот тим фризери освои златен пехар на Интернационалниот Golden hair Festival што од 28 до 30 ноември се одржа во Анталија на кој имаше...

Предизвиците на ОБСЕ низ светската политичка диоптрија

Под силно полициско обезбедување вчера во Скопје започна 30от Министерски совет на ОБСЕ кој во земјава на едно место ги седна шефовите на дипломатии...

Лидерска средба – в понеделник точно напладне!

Премиерот Димитар Ковачевски ги повика шефовите на парламентарните политички партии на лидерска средба, што треба да се одржи во Собранието в понеделник, за да...

Ако газдите не ги зголемат платите, нема помош од државата!

Газдите да ги зголемат платите на работниците или нема помош од државата. Вака дел од економските експерти ја коментираа мерката за помош на приватните...

Подгответе ги тенџерињата, нема веќе манџите да се прават навечер  

Како што информираше Марко Бислимоски претседател на РКЕ,  со воведување на дневната евтина тарифа, домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа евтина електрична...

Ќе плаќаме ли поскапа струја, ЕСМ понуди повисока цена на ЕВН

АД ЕСМ на тендерот за набавка на електрична енергија за домаќинствата и малите потрошувачи за 2024 испрати купопродажна цена од 57 евра за мегаватчас,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети