test

Дебакл или купување време за внатрепартиски „дил“?!

Oдложениот отчетен конгрес на СДСМ, кој започна во неделата па беше одложен, треба да биде завршен до 30 јуни, односно пред внатрепартиските избори за...

Невработеноста се топи, но во Македонија нема веќе ниту работници

Невработеноста се топи, но во Македонија нема веќе ниту работници. Според последните статистички податоци стапката на невработеност во првиот квартал е намалена на 12,9...

СДСМ го одложи „камбекот“ на неопределено

Анализите во Социјалдемократскиот сојуз за причините за тешкиот изборен пораз ќе почекаат. Иако од моментот кога веќе резултатите од последните парламентарни и претседателски избори...

И во Македонија пократка работна недела за иста плата?!

Голем број земји во Европа и светот почнаа со тестирање на скратена работна недела. Велика Британија спроведе тестирањето на четиридневната работна недела, кое покажа...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Енергетски вампиризам

Брзото темпо на живеење, постојаното контактирање и разменување идеи со многу луѓе, егзистенцијалните притисоци, како и настојувањата за брзо и ефикасно реализирање на плановите,...

Цел ден ќе седиме во кафеана, а не знаеме каде е...

За викендите, а особено во недела, во главниот град има повеќе странци отколку скопјани. Групи туристи, освен низ улиците на центарот на Скопје, можат...

Македонскиот трнлив пат до автопат

Македонија гради автопат од педесетина километри за повеќе од една деценија, а во соседна Албанија се гради за година-две. Премиерот на оваа соседна земја,...

Успешните сообраќајни решенија од Сараево можат да бидат пресликани во јавниот...

Иновативните и успешни решенија од сферата на јавниот транспорт во Сараево, кои таму одлично функционираат, би можеле да бидат имплементирани и во нашите општини...

Реорганизацијата на министерствата го помина првиот филтер, ќе има ли двотретинско...

Пратениците во Собрaнието, денеска, го почнаа разгледувањето на измените на Законот за органите на државната управа, кој предвидува нови министерства и менување на дел...

Земјоделците во државата не можат да земат ниту минимална плата

Последниве години, ниските откупни цени го уништија земјоделството и ги оставија земјоделците без приходи. Велат дека состојбата во секторот е очајна, а најголем дел...

Моштите на Спаса Вишенска исцелуваат – болни оздравуваат, девојки се мажат,...

Секоја година во приквечерието на празникот Спасовден, моштите на маченичката Спаса се измиваат, а следниот ден млади девојки се молат пред нив да стапат...

Гир му ја повтори лекцијата на Гаши

Новиот парламентарен состав да работи посветено во остварување на стратешката цел на земјата за полноправно членство во Европската Унија, порачал евроамбасадорот во земјава Дејвид...

Јадеме безбедна храна, ниту еден небезбеден производ не завршил на рафтовите...

Јадеме безбедна и квалитетна храна. Сè што е во промет и е инспекциски контролирано, е апсолутно сигурно, изјави директорот на Агенцијата за храна и...

Доктор Даниловски и „претепан“ и злоупотребен, на потег е Обвинителството!: Името...

– Повторно ми го злоупотребуваат името за продажба на некаков чај! Измислено е сѐ! – вели во изјава за весникот ВЕЧЕР познатиот епидемиолог доктор...

Мицкоски го доби мандатот – новата Влада на 18 или 19...

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова, денеска точно напладне, во Вила „Водно“, му го врачи мандатот за состав на новата Влада на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Нема да сме подлизурковци и нема како папагал да ја повторувам...

Немаме намера да бидеме подлизурковци, да се понижуваме самите себе, а од друга страна да ве ограбуваме вас граѓаните и да се однесуваме како...

Дневница над 1.600 денари, но работници нема

Земјоделците мака мачат да најдат берачи. Велат дека, и покрај тоа што се зголемуваат дневниците секоја година, работна рака нема. Годинава, дневниците се зголемени...

Дали Францускиот предлог бил договаран со Макрон или во Мала Речица?!

Дали Францускиот предлог бил договаран директно со претседателот Емануел Макрон или во Мала Речица?! Македонското министерство за надворешни работи вчера излезе со демант на...

Една третина од парите за пензии се покриваат од буџетот

Оствареното зголемување на приходите во 2022 година и понатаму не е доволно за покривање на расходите за социјални бенефиции, тие се покриваат со одвојување...

Граѓаните што платија поскапа регистрација, можат да се жалат  

Како што информираат од Организацијата на потрошувачите на Македонија, граѓаните што беа оштетени во однос на осигурителните компании за плаќање повисок износ за полисите...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети