Познатиот ловец на нацисти Симон Визентал: Бугарите кои ги депортираа Евреите...

Познато ми е како живееле Евреите во сите делови на Македонија. А Македонија е голема, таа не е само тоа што е денес. Меѓу...

Познатиот ловец на нацисти Симон Визентал: Бугарите кои ги депортираа Евреите...

Познато ми е како живееле Евреите во сите делови на Македонија. А Македонија е голема, таа не е само тоа што е денес. Меѓу...

Горка, новогодишна честитка за граѓаните, од 1 јануари струјата поскапува!

Која ќе биде новата цена на струјата што потрошувачите ќе ја плаќаат во Новата година одлучува неделава Регулаторната комисија за енергетика, каде што...

Омикронот не простува на никој – 1.100 лица се заразиле по...

Според ИЈЗ, од втори август до крајот на 2021 годината, за период од пет месеци вкупните реинфекции во земјава беа 1.032 лица, а сега...

УЧЕБНАТА ГОДИНА, ВЕРОЈАТНО, НЕМА ДА СТАРТУВА НА 1 СЕПТЕМВРИ: Како ќе...

Иако до 1 септември, кога во некој нормални времиња стартуваше учебната година останаа неполни десетина дена, никој во Македонија нема одговор на прашањето, кога...

Се повлекува флаширана вода од македонските маркети

Агенцијата за храна и ветеринарство ги информира потрошувачите дека се отповикува флаширана вода на полиците во македонските маркети. Станува збор за негазирана природна минерална...

Тројца градоначалници од југот покренуваат иницијатива за ПРОГЛАСУВАЊЕ НА „КОЖУФ“ ЗА...

Градоначалниците на општините Гевгелија, Кавадарци и Демир Капија, Андон Сарамандов Митко Јанчев и Лазар Петров,  осум еколошки и планинарски здруженија на граѓани , со...

(ФОТО) Причест од иста лажичка во време на корона вирусот

Илјадници православни христијани ширум државава не се исплашија од корона вирусот ниту пак ја испочитуваа забраната за собирање на јавни места, туку масовно чекаа...

Да се радуваат или да плачат? –  Функционерите добија 78 отсто,...

   Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, на својот Фејсбук најави дека во септември, според проекциите, ќе има раст на пензиите за...

Македонија има чудо од дете кое дрибла како Лионел Меси

Никогаш претходно македонската фудбалска репрезентација не била толку близу до пласман на Светско првенство, но за реализација на оваа цел „црвено-жолтите“ ќе имаат исклучително...

Пендаровски од новата Влада очекува целосно спроведување на ЕУ агендата

Претседателот Стево Пендаровски денеска учествуваше и се обрати на Вебинар на тема „Геополитичките проблеми на Западен Балкан среде Корона криза, Евроатлантска перспектива“ организиран од...

ШТО НИ ПОДГОТВУВА ФЕВРУАРИ? По „пролетниот распуст“ доаѓаат снег и студени...

Во текот на изминатата седмица бевме сведоци на пролет кога не му е сезона, снег нема ниту на повисоките планински предели, а камоли во...

Д-р Мехмедовиќ: Септемврискиот бран почна, по јачина е втор од сите...

ИЈЗ за една недела регистрира рекордни 1.731 нови позитивни случаи, во 31 град, во државата. Тоа, според анализите, е зголемување од 79,9% во...

Пензионерите пак извисија – ветеното покачување само сон, пензиите зголемени за...

Пензионерите се понадеваа дека ќе добијат поголемо зголемување на пензиите пред избори, но не се случи тоа. Со полугодишното усогласување, просечната мартовска пензија ќе...

Каква зима не очекува? – Објавена првата долгорочна прогноза за зимските...

Метереолошкиот сервис Severe Weather Europe ја објави првата долгорочна прогноза за зимата. Прогнозата се фокусира на моделот ECMWF од Европа. „Овие прогнози даваат точна слика...

Виолета Златкова, девојката која го победи вишокот на килограми: Сакајте ги...

Младата Македонка, која живее во Стокхолм, изгуби 30 килограми за неколку месеци, а доби самодоверба и здравје за цел живот, откако самата реши да...

Во Германија на работа без дозвола од март наредната година, засега...

Новиот закон, кој го усвои Германија за да привлече поголем број странски работници и кој предвидува помалку пречки и пониски критериуми за работниците од...

Кој до 12 февруари мора да купи „НМК“ налепница за регистарска...

Главоболките на граѓаните со „Северна” продолжуваат, турканиците пред шалтерите не стивнуваат, а недогледни колони на луѓе кои чекаат да аплицираат или да подигнат нови...

Ќе имаме ли воопшто зима? Метеоролозите откриваат што не чека!

Минатата година, меѓу другите, сигурно ќе остане запаметена како година на суша и многу високи температури, особено во есенските месеци кога во октомври и...

Ни во втората половина на август ништо ново – од Србија...

Во втората половина на август посилно ќе биде влијанието на африканскиот антициклон врз времето на Балканот. „Ова јадро на топол африкански воздух повторно ќе ја...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети