Познатиот ловец на нацисти Симон Визентал: Бугарите кои ги депортираа Евреите...

Познато ми е како живееле Евреите во сите делови на Македонија. А Македонија е голема, таа не е само тоа што е денес. Меѓу...

Омикронот не простува на никој – 1.100 лица се заразиле по...

Според ИЈЗ, од втори август до крајот на 2021 годината, за период од пет месеци вкупните реинфекции во земјава беа 1.032 лица, а сега...

УЧЕБНАТА ГОДИНА, ВЕРОЈАТНО, НЕМА ДА СТАРТУВА НА 1 СЕПТЕМВРИ: Како ќе...

Иако до 1 септември, кога во некој нормални времиња стартуваше учебната година останаа неполни десетина дена, никој во Македонија нема одговор на прашањето, кога...

(ФОТО) Причест од иста лажичка во време на корона вирусот

Илјадници православни христијани ширум државава не се исплашија од корона вирусот ниту пак ја испочитуваа забраната за собирање на јавни места, туку масовно чекаа...

Пендаровски од новата Влада очекува целосно спроведување на ЕУ агендата

Претседателот Стево Пендаровски денеска учествуваше и се обрати на Вебинар на тема „Геополитичките проблеми на Западен Балкан среде Корона криза, Евроатлантска перспектива“ организиран од...

Д-р Мехмедовиќ: Септемврискиот бран почна, по јачина е втор од сите...

ИЈЗ за една недела регистрира рекордни 1.731 нови позитивни случаи, во 31 град, во државата. Тоа, според анализите, е зголемување од 79,9% во...

Македонија има чудо од дете кое дрибла како Лионел Меси

Никогаш претходно македонската фудбалска репрезентација не била толку близу до пласман на Светско првенство, но за реализација на оваа цел „црвено-жолтите“ ќе имаат исклучително...

Каква зима не очекува? – Објавена првата долгорочна прогноза за зимските...

Метереолошкиот сервис Severe Weather Europe ја објави првата долгорочна прогноза за зимата. Прогнозата се фокусира на моделот ECMWF од Европа. „Овие прогнози даваат точна слика...

Виолета Златкова, девојката која го победи вишокот на килограми: Сакајте ги...

Младата Македонка, која живее во Стокхолм, изгуби 30 килограми за неколку месеци, а доби самодоверба и здравје за цел живот, откако самата реши да...

Ќе имаме ли воопшто зима? Метеоролозите откриваат што не чека!

Минатата година, меѓу другите, сигурно ќе остане запаметена како година на суша и многу високи температури, особено во есенските месеци кога во октомври и...

РЕПОРТАЖА ОД КУМАНОВО: Слепите прогледуваат, немоќните проодуваат во село Брзак

Во кумановското село Брзак живее 56-годишната Радица Пешевска- Богдановска, која сите ја знаат како тетка Рада. Родена е во село Герман, Крива Паланка, но...

Првиот снег ќе не израдува или повторно ќе не изненади? 

Во очекување на првите снежни врнежи и пониски температури кои Управата за хидрометеоролошки работи ги најавува од неделава на повисоките планини, скопските општини барем...

Шеклер: Омикронот предизвикува страшен замор, како автомобил да поминал преку вас,...

Според познатиот српски микробиолог и вирусолог, д-р Миланко Шеклер, главна карактеристика на новиот сој омикронот е што предизвикува голем замор - како автомобил да...

Македонија никогаш попозитивна, омикронот ги легна сите!

Матичниот лекар д-р Ненад Лазаров реагира дека како примарно здравство овие две години го носат на својот грб товарот на пандемијата. Но, деновиве со...

ЕКСКЛУЗИВНО: Интервју со д-р Иво Бошкоски, Македонец вработен во болницата „Џемели“...

 Доктор Бошкоски, ексклузивно за весникот ВЕЧЕР, изјави дека и во услови на светска пандемија со ковид-19, тој заедно со тим лекари успешно извршиле нов...

За бустер доза со „Спутник В“, македонските граѓани треба да патуваат...

 Засега во земјава како трета доза се дава вакцината на „Фајзер“, но нема потврда од лекарската фела дали и лицата што ја примиле Спутник...

Дали е ова првото торнадо во Македонија?!/ВИДЕО

Климатските промени во светот се повеќе од очигледни, а тоа го коментира и метеорологот Славчо Попоски на својот профил на Фејсбук, во објавена снимка...

ЕКСКЛУЗИВНО – ВЕЧЕР НА НОВИОТ МОСТ: „Михајло Апостолски“ ги спои Аеродром...

Привршуваат градежните работи на новиот мост „Михајло Апостолски“ во Аеродром. Вечер направи ексклузивни фотографии од новиот мост кој е речиси готов и по него...

Пак ќе се готви и пере на евтина струја  во текот...

Како што вели за весникот ВЕЧЕР претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски во моментов се прават анализи за донесување на одлука со која повторно...

Крајот на пандемијата ќе се случи годинава, ама лузните ќе останат...

Новата 2022 година иако стартуваше со разгорување на новата мутација омикрон, сепак, кај медицинските експерти и научници влеa нова надеж дека, сепак, човештвото ќе...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети