Во Неапол се продава тоалетна хартија со ликот на Маурицио Сари

Тренерот на Јувентус, Маурицио Сари, до пред две сезони беше омилен лик кај фановите на Наполи, а сега е најомразена личност за која мислат...

Виетнам: Уапсена банда за кражба на илјадници кучиња

Кучешкото месо се смета за деликатес во Виетнам. Шеснаесет членови на една банда се уапсени, а 51 куче е спасено во истрагата за кражба на...

Архитекти дизајнираа минималистичка куќа во облик на дрвен шатор

Јапонската компанија „Takeru shoji architects“ изгради селска куќа која е всушност дрвена конструкција во облик на шатор, за четиричлено семејство. Таа се наоѓа во градот...

Крцкав колач со сливи

Уживајте во сезоната на сливи и овој вкусен колач. Потребни состојки за подготовка: 300 гр меко брашно 200 гр путер 100 гр шеќер во прав 2 јајца 1 кесичка ванилин...

Барате верен пријател? Избегнувајте ги личностите родени во овие хороскопски знаци

Иако се сметаат за „експерти“ во други области, овие три хороскопски знаци едноставно не знаат како да го ценат пријателството. Тие често ги менуваат...

Жените кои вежбаат јога најмногу ги изневеруваат партнерите

Жените што се занимаваат со јога како хоби најмногу изневеруваат, покажало истражувањето на интернет платформата за запознавање IllicitEncounters. Во истражувањето учествувал 2.000 рекреативни спортистки. Од...

Нов рекорд во пливање во океан: Јужноафриканец пливал повеќе од 56...

Јужноафриканецот Камерон Белами (37) успешно го заврши најдолгото пливање во океан, откако измина 151,7 километри од Барбадос до Санта Лучија за 56 часа и...

Ќе се воодушевите: Пица со 18 видови месо

Во јапонската пицерија Аоки'С се нуди пица во која има 18 видови месо. Тешка е два килограми и е вистински предизвик за сите љубители...

Човекот кој со најдолгите вештачки нокти влезе во Гинисовата книга на...

Жител на градот Тампа, Флорида, САД, официјално е запишан како човек со најдолгите вештачки нокти во Гинисовата книга на светски рекорди. Американецот Одилон Озар успеал...

Во Македонски Ерусалим од 10 до 14 октомври – со Гастро-Мак...

Во октомври, од 10 до14, кога ќе се збогуваме од ова топло лето, во Охрид ќе се случува најголемиот гастрономски спектакл! Настан кој едноставно,...

Доделени наградите за „најбизарни“ истражувања – пица против рак, уред кој...

Во театарот „Сандерс“ на универзитетот Харвард беше одржана 29-тата церемонија на доделување на Иг Нобеловата награда која претставува сатирична награда за најапсурдни достигнувања во...

Лекот за сите неволји не чини ни пет пари, само треба...

Додека стресот го слабее имуниот систем, луѓето стануваат почувствителни на вируси, а прегратките го намалуваат количеството стрес и му помагаат на телото во борбата...

Науката советува: мирисањето брза храна ќе помогне да ви помине желбата

Дали добивате неодолив нагон за хамбургер? Или, особено навечер, желба за сладолед или нешто слатко? Според најнова студија, мирисањето на јадењата што ве мамат...

Брзо и слатко како … сладолед сендвичи

Време е за ужинка – зошто да не се освежете со необичен сендвич. Овој рецепт нема конкретни упатства за состојки и количество ниту насоки...

Мисиите на американските шпионски гулаби не се повеќе доверлива тајност

ЦИА ја отстрани ознаката за тајност од досиеата што откриваат како биле користени гулабите во тајните шпионски мисии во текот на Студената војна. Во...

Откриена нова комета, „меѓуѕвезден посетител“

Научници открија нова комета за која сметаа дека доаѓа од просторот вон нашиот Соларен систем и дека е „меѓуѕвезден посетител“. Новооткриената комета се движи кон...

Одамна изгубениот континент пронајден под јужниот дел од Европа

Угледното списание Сајанс објави статија за континент исчезнат пред 140 милиони години, кој научниците го нарекуваат Голема Адрија, а кој се протегал на денешниот...

Сирење и вино – проверена диета!

Да, не ве лажат очите, добро прочитавте!  Доколку сакате да изгубите некој вишок килограм оваа диета ќе направи чуда за вас. Ваше е само...

Се венчала за дрво!

Мајка на две деца од Велика Британија, 34-годишната Кејт Канингам, неодамна вплови „во брачни води“ со едно дрво, ќе го менува и презимето. Семејството и...

Брачна двојка ја тужела клиниката бидејќи добиле дете од друга раса!

Една американска брачна од Њу Џерси во САД, ја тужела клиниката за оплодување поради груба грешка! Откако детето се родило по пат на посредувано оплодување...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО