Уште една еклипса: Вечерва Месечината ни носи бес и многу нетрпение

Полната Месечина на 5 јуни (вечерва) е моќна, како никој друг, затоа што имаме и затемнување. Оваа полна месечина и затемнувањето носат со себе...

Вкупно 180 нови случаи на КОВИД-19, двајца починати, најмногу заболени во...

Вкупно 180 нови случаи позитивни на КОВИД -19 се евидентирани во изминатите 24 часа, објави Министерството за здравство. Починати се двајца пациенти – едниот...

Бидете одговорни: Ковид-19 постои, не е грип, а луѓе се мачат...

Фоторепортерот на вечер.пресс и весникот ВЕЧЕР, Ѕвонко Плавевски, за сите оние кои не веруваат дека постои ковид или кои мислат дека е обичен грип...

Полицијата била толерантна кон лицата кои биле затекнати на автопат за...

Заменик-министерката за внатрешни работи Славјанка Петровска посочи дека полицијата го следела метежот, што вчера настана на автопатиштата откако голем број на скопјани заминаа од...

Во Дебар нов случај на Ковид-19

По педесет дена, во Дебар денеска е потврден нов случај на заразен со Ковид-19. Според директорот на Општата болница во Дебар, Баки Халили, станува збор...

Ниската излезност може да донесе концентрациона Влада или Влада за спас

Без конкретен датум за парламентарни избори, денот за гласање и натаму е камен на сопнување меѓу власта и опозицијата. Во фокусот на препирањата и...

Бислимовски: Ако ЕВН не ги коригира високите сметки за струја, може...

Ако ЕВН не ги коригира сметките за електрична енергија на граѓаните со отчитани повеќе киловат-часови од реалната потрошувачка, Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Денеска рекорден пик, 120 новозаболени во последниве 24 часа

Во последново деноноќие, регистрирани се 120 новозаболени од Ковид-19, објави министерот за здравство Венко Филипче. Во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани...

За само еден ден нови 120 заболени од ковид-19

Во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19. - Скопје 67 - Куманово 19 - Штип 16 - Прилеп 4 -...

Големо откритие во Мексико: Пронајдена најстарата и најголема градба на древните...

Меѓународен тим истражувачи ја открил потенцијално најстарата и најголемата градба изградена од античката цивилизација на Маите во џунглата во југоисточно Мексико. Зградата, која потсетува на...

Според резултатите од обдукцијата: Флојд починал од срцев удар, а имал...

Афроамериканецот кој беше убиен при апсење од полицијата се покажало дека бил позитивен на новиот коронавирус. Ова го покажала обдукцијата, јавува Си-ен-ен. Главниот медицински инспектор...

“Aрхива на рефлексии“ – Каде сме и каде одиме?

Здружението Локомотива – Центар за нови инцијативи во уметноста и културата од Скопје соопшти дека соочени со кревкоста во услови на пандемија ја прошири...

Ако не може за Задушница, може денес!

Владата со новите мерки забрани  посета на гробишта на територија на цела држава , освен за погреби  од вечерва  од 21:00 часот до понеделник...

Американски научници откриja: Најчистиот воздух на светот е над овие води

Научници од американскиот универзитет Колорадо сметаат дека го пронашле местото со најчист воздух на светот. Очекувано, се во близина на кое било подрачје населено...

Забранета посетата на гробиштата за Задушница и Духовден

За време на претстојниот продолжен викенд кога се одбележуваат верските празници Задушница и Педесетница (Духовден) ќе биде забранета посетата на гробиштата на територијата на...

Влада: Забрана за движење за граѓаните за сите скопски општини, за...

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

Владата одлучи:Продолжен викенд карантин во Скопје, Штип, Куманово и Тетово

По денешниот предлог кој го донесе Комисијата за заразни болести на денешниот состанок, Владата донесе одлука  за воведување полициски час од утре (4 јуни)...

ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ПРЕСУДИТЕ ЗА „РЕКЕТ“-Давидовиќ: Многу неверојатно е што ваков...

Каков ќе биде епилогот на предметот „Рекет“ ќе се знае за две недели, односно на 18 јуни, кога судот ќе ја изрече пресудата за...

И ковид-19 ќе оди со нас на гласање 

За да се запазат роковите треба да се одржат парламентарни избори на 5 јули, повтори техничкиот премиер Оливер Спасовски, а со истиот став е...

Решенијата за фирмарина за 2020 година коригирани со намален износ

Град Скопје ги известува сите обврзници дека е извршена целосна системска корекција на решенијата за фирмарина за 2020 година по намалени износи, а кои...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети