ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Критичари

Преокупираноста со постапките и однесувањата на другите е знак за празно и површно живеење. Некои лица како да се опседнати од потребата да нурнат...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Емоционални шеми

Неразрешените емоционални шеми од минатото, многу често влијаат врз нашето однесување и ни создаваат конфликти и недоразбирања со лицата кои нé опкружуваат. Дали е...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Спас од негативци

Позитивната енергија е природна состојба на човечките битија, така што нејзината моќ најдобро ќе ја спознаеме кога барем делумно ќе се исчистиме од работите...

Лејкерс поведе во финалето, Мајами во сериозни проблеми (ВИДЕО)

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс стартуваа со победа во големото финале во НБА лигата, откако славеа против тимот на Мајами со 116:98 во првиот...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Љубовна сродност

Себеприфаќањето, прифаќањето на минатото, позитивниот пристап и вербата во перспективите на иднината се основни за постигнување мир и хармонија во животот. Од друга страна,...

Мајами на победа до финале (ВИДЕО)

Кошаркарите на Мајами го совладаа Бостон со 112:109 и со тоа поведоа со 3-1 во финалната серија од Источната конференција во НБА-лигата.Хит ја имаше...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Заштита од злото

Кога не би постоеле злото и негативните вибрации, животот би бил прекрасен и совршен, болките и страдањата би биле сведени на минимум, а задоволството,...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Етичка мудрост

Отсекогаш постоеле мудри поединци кои луѓето ги учеле да напредуваат во доброто, да вложуваат во духовното и да се крепат со позитивното. Духовната големина...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Етика

Доминацијата на материјалното, сè поголемата ориентираност на човекот кон ниските страсти и егоизмот, прифаќањето на негативните вредности и отуѓувањето, максимално се експонираат во современиот...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Афирмација

Верувањето дека ќе биде добро е основно за и навистина да ни биде добро. Потенцијалите за доживување на среќата зависат од стремежот да ги...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: СРОДНОСТ

Секој човек е посебен на свој начин и тежнее да ги развива своите вредности на сопствен оригинален начин и така треба да биде -...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Остварување на целите

Многу нешта зависат од пристапот кон животот. Негативната перцепција и преокупираноста со лошото нè создаваат предуслови за напредување и остварување на целите. Песимизмот е...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Пат кон среќата

Една од главните цели на нашето постоење е да ја бараме и доживееме среќата. Сепак, многумина сакаат да ја доживеат среќата, но малкумина знаат...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: НЕСИГУРНО ЖИВЕЕЊЕ

 Стравот од болести, економски губитоци и неизвесни животни ситуации создадоа армија вознемирени, осамени и отуѓени луѓе кои не знаат како да се извлечат од...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Моќта на умот

Мудроста, љубовта и духовноста се најмоќните сили во космосот, креации на божјата промисла и патокази за водење хармоничен, среќен и исполнет живот. Тие го...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: ОТУЃЕНОСТ

Отуѓеноста сé повеќе станува дел од современото живеење исполнето со многу фрустрации, проблеми и тешкотии. Разните егзистенцијални закани и опасности наметнаа колективна судбина на...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Судбински случувања

Од 28 јуни до 6 јануари 2021 планетата на волјата, акцијата, страста и борбеноста Марс ќе престојува во соѕвездието на зодијачкиот знак Овен. На...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Духовно будење

На 30 јуни ќе бидеме сведоци на ретка астролошка конјункција помеѓу Јупитер и Плутон во соѕвездието на Јарец (според соларниот календар). Нивна повторна средба...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Прифаќање на минатото

Внатрешните борби и страдања нè произлегуваат од лошите удари на судбината, туку од определбата да живееме со вознемиреноста и маката без да се обидеме...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Потиснати емоции

Животните ситуации исполнети со страв, неизвесност, немир и самоизолација создаваат силни бранови на негативни емоции и будат несигурност во перспективите на иднината. Кога навиките...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО