Исечени 13 дрва на „Орце Николов“ поради реконструкција на улицата/ФОТО

Екипи на ЈП „Паркови и зеленило“, утринава отстрануваат 13 дрва поради реконструкција на улицата „Орце Николов“, на потегот од раскрсницата со улица „Ленинова“ до...

Наскоро почнува копањето на линданот од малата депонија

Во кругот на ОХИС се уште траат подготвителните активности на локацијата за поставување на шатор како мерка за спречување на евентуално ширење на емисии...

ОН: Планираното производство на фосилни горива сериозно ги загрозува климатските цели

Државите во светот во моментов планираат повеќе од двојно производство на јаглен, нафта и гас, што не е во согласност со плановите за ограничување...

Тетовски нуркачи дел од еко-акција за вадење тони отпад од Јадранското...

 Членови на Македонско-хрватското друштво (МХД) и еколошко – нуркачкиот клуб „Пена“ од Тетово минатата недела беа дел од еколошката акција во Хрватска, каде се...

Еко-свест: Ние сме коректив на власта, но мора да соработуваме со...

Во партнерство со организации од Црна Гора, Босна, Албанија, Србија и со подршка на Хрватските организаци проектот „ГЕАР – Зелена економија за развој на...

„Пејпар Мил“ со Сертификат за подобност за користење на хартија за...

Престижниот германски институт ISEGA ја сертифицираше единствената фабрика за рециклажа на хартија во земјата и производство на хартиени производи „Пејпар Мил“ од Кочани со...

Медалите на Олимписките игри во Токио направени од рециклирана потрошувачка електроника

Претставникот на организацискиот одбор на Олимписките игри во Токио, Јуки Арата, објави за видот на материјалот од кој ќе бидат направени медали за спортистите. –...

Американската амбасадорка Брнз во посета на Националниот парк „Галичица“ во Охрид

Амбасадорката на САД, Кејт Брнз, денеска имаше работна посета на Јавната установа „Национален парк Галичица“, при што се запозна со работата на Националниот парк,...

Шара – македонскиот дијамант на чекор до прогласување во национален парк

Во оваа пригода министерот разговараше со планинарски водачи, сопственици на локален етно-ресторан, сопственици на бачила и понудувачи на алтернативни форми на туризам, како фрирајдинг...

Започна чистењето на дива депонија покрај патот што води до изворите...

Град Скопје заедно со ЈП „Комунална хигиена“ започна со чистење на големата депонија створена меѓу патот што води од Сарај кон село Рашче и...

Новинарот Зоран Ѓорѓиев, лауреат на натпреварот за зелена економија

Дописникот од Струмица на телевизија Сител и весникот ВЕЧЕР, Зоран Ѓорѓиев е победник на вториот повик за новинари и медиуми за истражување и промовирање...

Државите од Дримскиот Басен во нова фаза на соработка

Претставници од земјите вклучени во проектот „Дримски Басен“ ја одржаа Осмата конференција, на која е направен осврт на целокупниот процес за соработка за управувањето...

ДИЖС: Извршен надзор над депонијата во Росоман, изречени казни

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) информира дека минатата недела инспектор изврши надзор над депонијата во Росоман, која често се опожарува во летниот периот...

Еколошка катастрофа во близина на Марков манастир

Природа загадена со секаков отпад е сликата која денеска може да се забележи покрај Маркова река, на 50-тина метри од Марков манастир, кој се...

„Ековита” прави анкета меѓу неготинци за тоа дали се против најавената...

Здружението на граѓани „Ековита” прави анкета меѓу неготинци, за тоа дали се против најавената гасна централа кај Неготино. Претседателот на Здружението, Сашко Тодоров вели...

НЛБ Банка во еколошка акција заедно со амбасадата на Република Словенија

По иницијатива на Словенечката амбасада во РС Македонија НЛБ Банка зема учество во рамките на еколошката акција за чистење на Марковиот Манастир и неговата...

Прв состанок на високо ниво за Паркот Преспа

Министрите за животна средина на Република Северна Македонија Насер Нуредини, на Албанија, Бленди Коси и на Грција Костас Скрекас како и амбасадорот на Европска...

Секој ден упорно гори и нè труе!

Депонијата во Добрашинци секој ден упорно гори и нè труе, а бидејќи, за жал, нема некое организирано тело кое ќе се зафати со овој...

Водата во Охридското Езеро чиста и безбедна за капење и рекреација

Водата во охридското Езеро е од прва категорија што значи дека е микробиолошки и хемиски чиста и исправна за капење и рекреација. Последните анализи на...

Нуредини: Подоследна примена на начелото „загадувачот плаќа“!

-Еколошката правда во себе содржи еколошка, но и економска и социјална компонента. Оваа Влада сериозно е посветена на зелената агенда и изнаоѓањето на балансот...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети