test
Дома Барај

Џанг Ѕуо - Резултати од пребарувањето

Ако не сте задоволни со резултатите, ве молиме да направите друго пребарување

Џанг Ѕуо: Работиме заедно за да изградиме заедница за глобален развој со подобра иднина

Во моментов, нашиот свет претрпува забрзани промени невидени во текот на еден век. На глобалното економско закрепнување му недостига моментум, пандемијата ковид-19 ги еродира...

Џанг Ѕуо: Размената и меѓусебното учење се мост за пријателство меѓу народите

Цивилизациите се збогатуваат со размена и меѓусебно учење. Во својот извештај од 20. Национален конгрес на Комунистичката партија на Кина, претседателот Си Џинпинг искрено...

Амбасадорот Џанг Ѕуо за весникот ВЕЧЕР: САД треба да се откажат од секој обид...

Претседателката на претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, го посети кинескиот регион Тајван на 2 август, каков е коментарот на Кина? На 2 август, непочитувајќи...

ИНТЕРВЈУ: Џанг Ѕуо, амбасадор на Народна Република Кина: Северна Македонија е важен партнер на...

Кина и Северна Македонија, вели амбасадорот, одржуваат добри економски и трговски односи, а Кина не е само петти најголем трговски партнер на Северна Македонија,...

ИНТЕРВЈУ: Џанг Ѕуо, амбасадор на Народна Република Кина: Северна Македонија е важен партнер на...

Кина и Северна Македонија, вели амбасадорот, одржуваат добри економски и трговски односи, а Кина не е само петти најголем трговски партнер на Северна Македонија,...

Џанг Ѕуо за МИА: Спорот мора да се реши со дијалог, ги охрабруваме Русија...

Споровите мора да ги решаваме со мирни средства преку дијалог и преговори. И мора да ги имаме на ум долгорочниот мир и стабилност...

Кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо донираше 12 таблети на училиштето „Рајко Жинзифов“

Градоначалникот на Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски се сретна со амбасадорот на Народна Република Кина во Република Македонија, неговата екселенција Џанг Ѕуо. Средбата се случуваше...

Џанг Ѕуо: Кина е подготвена да продолжи активно да го поддржува народот на С...

Амбасадорот на Република Кина, Џанг Ѕуо, денеска ја предаде донацијата од 100.000 дози вакцини „Синофарм“, помош што доаѓа тогаш кога е најпотребно и покажува...

Џанг Ѕуо: Здружувањето на силите за ублажување на сиромаштијата прави чудо

Ублажување на сиромаштијата е заедничка цел на човечкото општество. Со илјадници години, кинескиот народ напорно се обидува да се ослободи од сиромаштијата. Од основањето...

Вицепремиерот Димитров на средба со кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров,  денескка имаше средба со амбасадорот на Народна Република Кина во Република Северна Македонија, Џанг...

Џанг Ѕуо: Работиме заедно за ново поглавје во соработката помеѓу Кина и земјите од...

На 9 февруари 2021 година, успешно се одржа Самитот на лидери на Кина - Централна и  Источна Европа. Самитот беше средба на лидери на...

Амбасадорот Џанг Ѕуо: Кина гради нова шема на развој и ќе донесе нови можности...

Силната еластичност на новата шема на развој ќе го стабилизира системот на глобалниот економски циклус. По долгорочни напори, БДП по жител на Кина надмина...

Џанг Ѕуо: Користење на национални средства за дискредитација и потиснување на кинеските компании е...

Веќе одреден период, анти-кинеските политичари во Соединетите американски држави (САД) го повратат застарен менталитет од периодот на Студената војна, постојано прават приговори за да...

Џанг Ѕуо: Ковид-19 може да се победи само со сплотеност

Ковид-19 продолжува да се шири во светот, како сериозна пандемија, вршејќи влијание на човештвото во сите сфери во последниве 100 години. Тој претставува вистинска...

Интервју со амбасадорот на НР Кина во Македонија, Џанг Ѕуо: Треба да се прошири...

Клучот за превенција и контрола на епидемијата е рано откривање, рана изолација и рано лекување. Важно е да се прошири тестирањето за да се...

Џанг Ѕуо: Ковид-19 нема национални граници, да изградиме глобална здравствена заедница

Меѓународни епидемии постоеле во светската историја во текот на илјадници години, и обично го менуваaт текот на светскиот политички и економски развој. Новата епидемија...

Кинескиот амбасадор во Македонија, Џанг Ѕуо, ексклузивно за весникот „ВЕЧЕР“: Во Македонија има 50...

Според истражувањата и проекциите на нашите експерти, се очекува корона вирусот да почне да го намалува својот интензитет веќе од 8 или 9 февруари....

Кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо ексклузивно за весникот ВЕЧЕР за коронавирусот: Очекуваме епидемијата да спласне...

Синоќа генералниот директор на Светската здравствена организација објави дека епидемијата на пневмонија од новиот коронавирус претставува „јавен здравствен итен случај од меѓународна загриженост“. Какво...

Министерот Сугарески сe сретна со новоименуваниот кинески амбасадор Џанг Ѕуо

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска се сретнал со новоименуваниот Амбасадор на Народна Република Кина, Џанг Ѕуо. На средбата, соопштија од Министерството за...

Ковачевски – Ѕуо: Отвореност за унапредување на економската соработка

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва се сретна со амбасадорот на Народна Република Кина, Џанг Ѕуо. На состанокот, како што соопшти кабинетот на Ковачевски, се потврдени традиционално...

ИЗДВОЕНА ВЕСТ

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети