Во последните 3 дена од масовни гробници беа ексхумирани 283 тела, соопшти претставник на Цивилната одбрана

414
Фото: EPA-EFE/HAITHAM IMAD

Претставник на цивилната одбрана на Појасот Газа денеска за агенцијата Франс прес изјави дека во последните три дена се ексхумирани над 200 тела на луѓе убиени и закопани од израелските сили во масовни гробници во болницата Насер во Газа.

„Нашите тимови продолжуваат да ги пронаоѓаат телата во медицинскиот комплекс Насер и од саботата се ексхумирани телата на околу 200 маченици“, рече Махмуд Басал, портпарол на Цивилната заштита.

АФП не доби коментар од израелската војска во врска со ова.

283 луѓе убиени и закопани од Израелци

Мохамед ал-Мугаџер, шеф на цивилната одбрана на Појасот Газа, изјави за агенцијата дека во гробниците на болницата Насер биле откриени вкупно 283 тела.

„Досега најдовме закопани тела на 283 луѓе кои ладнокрвно беа убиени од израелската окупаторска армија“, изјави Исмаил ал Тавабтех, шеф на одделот за комуникации на владата на Хамас, која е на власт во Газа. Болниците во Појасот Газа се директни цели за време на воената операција што израелската армија ја спроведува на палестинска територија по смртоносниот напад на борците на Хамас од Газа на 7 октомври во Израел.

Како одговор на нападот на 7 октомври, Израел започна голема воена операција против Појасот Газа со наведена цел таму да го уништи Хамас.

Во нападот на палестинското движење во Израел загинаа 1.170 луѓе, главно цивили, според официјалните израелски податоци. Околу 250 луѓе исто така беа земени како заложници во Газа, а 129 се уште се таму, од кои 34 се верува дека се мртви од израелската војска.

Според податоците на Министерството за здравство на Хамас, во израелските воени операции во Појасот Газа во изминатите шест месеци загинале 34.151, главно жени и деца.