ПОДАРОКОТ ​​НА ПУТИН ЗА КИМ – ГЛАВОБОЛКА ЗА ЗАПАДОТ!

233

Многу западни медиуми деновиве се опседнати со посетата на рускиот лидер на Пјонгјанг. Така се рашири приказната дека дел од руската делегација што ја посети Северна Кореја, на чело со претседателот Владимир Путин, има специјална мисија, наводно против САД, пишува Новости.рс.

Станува збор за голем број функционери, меѓу кои и министри на руската влада. Познато е дека министерот за одбрана Андреј Белусов, шефот на Роскосмос Јуриј Борисов, министерот за транспорт Роман Старовоит, гувернерот на Приморје Олег Коземјако и други полетаа за Пјонгјанг.

Во западните медиуми веќе трет ден активно се разговара за составот на руската делегација.

Присуството на рускиот министер за одбрана и шефот на Роскосмос во САД и земјите од ЕУ во делегацијата се толкува исклучиво како тоа дека „Русија се подготвува да прими воени производи од Северна Кореја, а за возврат обезбедува вселенски (сателитски) технологии, кои ќе овозможуваат ракетите на Северна Кореја со нуклеарни боеви глави да бидат прецизно насочени кон американските воени бази и територијата на САД“, пишува српски Новости.