Пијани Британци се истепале во авион за Задар, уапсени се по слетувањето

64

Полицијата вчера околу 11.50 часот добила дојава од задарскиот аеродром дека во авионот на летот за Задар имало нарушување на јавниот ред и мир.

По слетувањето на авионот на аеродромот, полициските службеници на задарската поморска и аеродромска полиција однеле две лица во полициските простории каде им била укажана лекарска помош и биле констатирани полесни физички повреди, соопшти Јавното обвинителство на Задар.

Алкотестот покажал присуство на алкохол во нивните тела.

Со понатамошната акција на полицијата е утврдено дека за време на летот мажите вербално се судриле во авионот, а потоа физички се удирале со тупаници, при што и двете лица се здобиле со повреди на лицето и рацете, соопшти задарската полиција.