ОДМАЗДА ЗА УБИСТВОТО НА ВИСОК КОМАНДАНТ НА ХЕЗБОЛАХ: Најголем напад со дронови врз Израел

627
EPA-EFE/ATEF SAFADI

Либанскиот Хезболах во четвртокот соопшти дека лансирал ракети и вооружени беспилотни летала врз девет израелски воени локации во координиран напад, што ги ескалира непријателствата на јужната граница на Либан втор ден по ред.

Нападите беа извршени како одмазда за израелскиот напад во вторникот во кој загина висок командант на Хезболах на терен.

Групата во соопштение за медиумите објави дека истрелала ракети Качуша и Фалак врз шест локации на израелската армија. Нивната телевизија Ал-Манар објави дека се истрелани повеќе од 100 ракети одеднаш.

Во соопштението на Хезболах се вели дека лансирале и беспилотни летала во седиштето на израелската северна команда и седиштето на разузнавачката служба.
Хезболах поддржани од Иран и Израел разменуваат оган од почетокот на војната во Газа во октомври, но тензиите нагло се зголемија во изминатите два дена откако во израелски напад е убиен командант на Хезболах.

Групата објави дека нападот во четвртокот бил одговор на атентатот на командантот на Талеб, Сами Абдалах. Таа веќе изврши најмалку осум напади како одмазда во средата.