Незадоволна од оценката на детето, мајка крвнички претепала наставничка во Белград

94

Полицијата во Нов Белград ја уапсила А.Р.(32) поради злоупотреба. тортура и загрозување на безбедноста. Се сомнева дека таа вчера вербално и физички ја нападнала наставничката од ова училиште во училницата на Основното училиште „Јован Дучиќ“ во Нов Белград, незадоволна од конечната оценка на своето дете.

На наставничката во КБЦ Земун и биле констатирани повеќе полесни физички повреди. На А.Р и е одредена мерка притвор до 48 часа и со кривична пријава ќе биде изведена во надлежното обвинителство.

Инаку, како што пишуваат српските медиуми, наставничка по биологија во ОУ „Јован Дучиќ“ во Нов Белград била нападната и тешко повредена од мајка на ученик во истото училиште. Нападот се случил вчера попладнето, а наставничката со возило на Брза помош била пренесена во болница.

-Мајката дојде и ја праша наставничката по биологија зошто нејзиниот син добил 2-ка, а тој има просек за 3-ка. Притоа не знаела дека и оценката од првото полугодие се собира, вели наставничка која ја придружувала повредената колешка до болница.

Таа вели дека наставничката по биологија ја повикала мајката во кабинетот за да ги реши несогласувањата.

Но, наместо решение, се случило страшно насилство.

– Таа кажа грозни работи, „Кучко, не знаеш која сум јас, ќе ти еб** мајката“, вели учителката.

Потоа се заканила дека ќе оди кај директорот, што наставничката по биологија го поддржала. Меѓутоа, таа одеднаш се вратила.

Колешката вели дека ја тегнела за косата до вратата, ја фрлила на под и ја удрила со главата во подот.

„Ќе ти го убијам семејството“ – наводно и порачала.

– Нема да работиш никаде на друго место, нема да работиш во ова училиште, ќе се сеќаваш на мене, не знаеш која сум. Ќе ти го убијам семејството, викала насилната мајка.

Бидејќи било одмор никој не ги слушнал повиците на нападнатата учителка за помош, па бесната мајка продолжила да вреска и да вели: „Никој не те слуша, ќе те убијам“.

Дури тогаш наставничката успеала да се спаси, дотрчала кај полицаецот, но тој не бил таму.

Вработените потоа повикале полиција.

– Мајката која ја нападна учителката признача во полиција дека завршила курс за боречки вештини – објавуваат српските медиуми.