Не е фотомонтажа, автентична е сликата на Лионел Меси како го држи шестмесечниот Ламин Јамал…

Ламин Јамал ​​е новата млада ѕвезда на светскиот фудбал. Тој ќе наполни 17 години во сабота и е тема на разговор. Шпанија е еден од лидерите на ЕП, а сред натпреварување се појави фотографија за која многумина мислеа дека е фотомонтажа. На него се гледа како Лионел Меси во рацете држи шестмесечно бебе. Тие напишаа дека тоа е Јамал.

Навивачите не можеа да поверуваат, мислеа дека некој ја лажирал сликата. Сепак, се огласи таткото на Ламин, како и човекот кој се сликаше за шпанскиот весник „Спорт“. Штом се дозна, сликата стана вирална и тоа е единственото нешто за кое се зборува. Нему му ги пренесе фудбалските вештини“, се пошегувал еден од навивачите.

Фотографијата е направена во декември 2007 година кога клубот организираше изработка на календар за хуманитарни цели. Тогаш Јамал ​​имаше околу шест месеци, а Меси 20 годин.

„На тој настан учествуваа сите првотимци на Барселона. Секоја фотографија имаше посебна тема. Не се сеќавам од каде потекнуваше семејството на Ламин, можам не се сеќавам“, изјави фоторепортерот кој беше на една од фотографиите со нив.

Ова е само уште еден доказ дека се е можно во животот. Во декември 2007 година, никој не можеше ни да помисли дека Лео, еден од најдобрите фудбалери во историјата, ќе држи бебе чија вредност денес се проценува на 90 милиони евра!