Белорускиот претседател Александар Лукашенко им порача на белоруските спортисти кои учествуваат на Олимписките игри во Париз под неутрален статус да ги „претепаат своите противници“.

  • Ако сте избрале и одите таму под неутрален статус, истепајте ги, покажете им дека сте вистински Белоруси, истакна Лукашенко, цитиран во соопштението за печатот од Претседателството.

За време на посетата на регионот Могилев во Белорусија, жителите го прашале Александар Лукашенко што мисли за ова учество под неутрален статус, се вели во извештајот објавен на веб-страницата на белоруското претседателство.

  • Спортистот треба да избере. Ако одлучи да учествува на Олимписките игри, да биде уште пожесток. Затоа што разбирате дека состојбата на умот и гневот не се од мала важност во спортот. Вие сте Белоруси и кога ќе излезете како победници, тоа е добар начин да им покажете дека политички ве удриме во лице, изреагира Лукашенко.

Лукашенко, кој е на власт од 1994 година, ги искорени сите форми на опозиција во својата земја, потиснувајќи мирно масовно движење во 2020 година. Тој е навикнат и на широки изјави и испади, како на пример кога парадираше со калашников во рака спротивставувајќи се на демонстрантите на неговото владеење нарекувајќи ги „стаорци“. Во февруари 2022 година, тој ја отвори границата на Белорусија за руската војска за да може да ја нападне Украина од север.

Белорусија беше исклучена како земја од Игрите поради нејзината поддршка за руската инвазија на Украина, а нејзините спортисти се натпреваруваат под неутрален статус, без химна, знаме или национални симболи.