Англиската фудбалска репрезентација е највредна од сите учесници на Европското првенство во 2024 година.

Според порталот transfermarkt, играчите на „Гордог Албион“ вредат 1,52 милијарди евра, додека зад нив е селекцијата на Франција (1,23), како и Португалија (1,05). На четврто место е Шпанија (965), а на петтото место се Германците (851).

Италија беше проценета на 705 милиони евра, а на последното место е Романија, која вреди само 92 милиони евра.

Од сите пријавени играчи, најскапи се францускиот напаѓач Килијан Мбапе и англискиот играч за врска Џуд Белингем. Од следната сезона соиграчите во Реал Мадрид се проценуваат на по 180 милиони евра.

Фил Фоден, играчот за врска на англиската репрезентација, ја проценува на 150 милиони евра. Зад него е неговиот колега од репрезентацијата Букајо Сака (140), и германскиот играч за врска Флоријан Вирц (130).