ЕУРО 2024: Англичаните не личат на фаворити, слабо реми со Данска

259
EPA-EFE/ROBERT GHEMENT

Фудбалерите на Англија и Данска се сретнаа во Франкфурт во 2. коло од групата Ц. А по Србија и Словенија видовме уште едно реми со сличен резултат – 1:1.

Во 13. минута за прв пат се закани Англија – Фил Фоден влезе во шеснаесетникот и по продорот шутираше во далечниот агол, но не беше доволно прецизен. Најдобриот премиерлигаш постигна гол на сличен начин и во воведната фаза од натпреварот од последното коло на англискиот шампионат против Вест Хем, кога Манчестер Сити ја одбрани титулата.

Сепак, не и требаше многу време на Англија да поведе. Капитенот Хари Кејн ја затресе мрежата во 18. минута. Опасноста започна со пробивот на Кајл Вокер од десното крило. Десниот бек на Манчестер Сити успеа да ја испрати топката во средината, а напорот на Андреас Кристенсен и соиграчите не беше доволен да го спречат голот.

За ова првенство да биде исполнето со голови се погрижи Мортен Хјулманд, кој со прекрасен удар од далечина во 34. минута ја затресе мрежата.

Одлични 45 минути за Данците, не толку добри за Англичаните кои откако поведоа, во продолжение запнаа под налетот на нивните ривали.

Беше 1:1 по 45 минути од битката во Франкфурт.

Во вториот дел не видовме премногу возбудувања. Вториот дел од играта го одбележаа главно грешките на Англија кои не беа казнети. Данците изгледаа подобро, повеќе сакаа да победат.

Освен шансата на Воткинс, селекцијата на „Трите лава“ не се закани посериозно.

Во групата Ц се и Србија и Словенија. Тие две екипи веќе одиграа натпревар во кој „орловите“ извојуваа нерешено со гол на крајот од мечот кој заврши со резултат 1:1.

Потсетуваме дека во првото коло Англија со гол ја победи репрезентацијата на Србија со 1:0, додека Данците во првото коло ремизираа со Словенија 1:1.