Ерменија ја призна Палестина

39

Ерменија официјално ја призна палестинската држава, соопшти Министерството за надворешни работи на земјата на 21 јуни.

„Ерменија ја поддржува резолуцијата на Обединетите нации за актуелниот прекин на огнот во Газа и се залага за решение со две држави за палестинско-израелскиот конфликт“, се вели во соопштението објавено од Ројтерс.

Ерменија е последната земја што ја призна палестинската држава и покрај противењето на Израел. Палестинската управа, која има ограничена самоуправа на Западниот Брег под израелска воена окупација, ја поздрави одлуката на Ерменија.

„Ова признание придонесува позитивно за зачувување на решението за две држави, кое се соочува со системски предизвици и промовира безбедност, мир и стабилност за сите инволвирани страни“, изјавија палестинските власти.