Лекот „фавира“ ќе се најде и во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“, неделава ќе се најде и во македонските аптеки, пренесуваат повеќе медиуми, повикувајќи се на информации од...

Последен ден од караванот за вакцинација, забележан раст во просечниот дневен...

По посетени вкупно 14 градски и рурални подрачја низ целата држава, во Струга денеска ќе заврши караванот за вакцинација против КОВИД-19. Освен можноста да се прими...

Премиерот Ковечевски на тет-а-тет средба и аудиенција кај папата Франциск

Почна тет-а-тет средбата на премиерот Димитар Ковачевски со папата Франциск во Ватикан. Средбата се реализира во рамките на официјалната и работна посета на македонската...

Потребите за електрична енергија непречено се задоволуваат, викендов санација на Блок...

АД Електрани на Северна Македонија соопшти дека Блок 1 во РЕК Битола се санира во текот на денешниот и утрешниот ден и од страна...

Обесштетувањето на депонентите од „Еуростандард банка“ почнува на 15 септември

Фондот за осигурување депозити ги информира депонентите на „Еуростандард банка” АД во стечај со право на обесштетување дека во вторник, на 15 септември 2020...

Реакции на меѓународната заедница на одлуката на Русија да признае две...

Меѓународната заедница ја осуди одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да ја признае независноста на проруските региони во источна Украина. Ова се дел од реакциите: Генералниот...

Маричиќ: Ниедно спорно име нема да се најде на листите за...

Министерот за правда не дава никакви помилувања, ниедно спорно име нема да се најде на листите, вели министерот Бојан Маричиќ во врска со објавите...

Членките на МАЕ пуштаат на пазарот 20 милиони барели нафта од...

Членките на Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) одлучија да продадат 120 милиони барели нафта од резервите за да ги ограничат цените кои нагло пораснаа...

Мицотакис – Пендаровски: Потврдена грчката поддршка за ЕУ перспективата на Македонија

Веројатно сме најдобро подготвена земја кандидат во историјата на Европската Унија. Значи потребна ни е, заслужуваме реална можност за да ги започнеме преговорите и...

Вучиќ-Ковачевски: Односите најдобри во современата историја, двете држави немаат отворени прашања

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска се сретна со премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски,  со кого според соопштението од кабинетот на претседателот Вучиќ...

Француското претседателство завршува, нема информации за нов предлог за тргање на...

Француското претседателство со ЕУ што завршува денеска, нема нова иницијатива за тргање на бугарското вето за евроинтеграцијата на Северна Македонија. Владата во Скопје тврди...

Нова средба на Мешовитата македонско-бугарска комисија за историски прашања

Мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска и утре ќе го одржи 16. по ред состанок во онлајн формат поради пандемијата со...

Мицкоски: Инсистираме на брзи парламентарни избори!

Поминавме четири години како ВМРО-ДПМНЕ на реформи, на трансформација, што беше многу важно. Денеска после четири години, ВМРО-ДПМНЕ повторно е на победнички патеки. ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија е вклучена во сите регионални иницијативи за да обезбеди сигурно...

Министерот за економија Крешник Бектеши во обраќањето на меѓународната конференција на министрите за енергетика од Западен Балкан, заедно со нивните колеги од Украина, Турција...

Анализи за нови мерки за ублажување на цените, засилени контроли за постојните

Владата ќе направи анализи и ако утврди дека дополнително може да влијае во делот на ублажување на цените ќе донесе нови мерки во текот...

Макрон: Подготвени сме доколку нема договор со Британија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека договорот за идните односи меѓу ЕУ и Велика Британија мора да биде заснован врз „исто ниво на игра“...

И во доба на корона, во музеј да се оди мора:Инстаграм...

И покрај тоа што не можеа да ја напуштат својата земја, многумина не се откажаа од патувања! Милиони љубители на уметноста сè уште одат...

Османи: За неколку дена ќе има предлог за амбасадор во Бугарија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во изјава за БТВ најави дека за неколку дена ќе има предлог за амбасадор во Бугарија. Како што јавува...

Се зголемуваат цените, но растат и платите, инфлацијата се намалува, но...

Свесни сме дека поминуваме низ тежок период на повеќе кризи во исто време, истакна министерот за финансии, Фатмир Бесими. „Ние во овој период веќе намалуваме...

Петровска: Организацијата на резервни офицери е пример и промотор на евроатлантските...

Ослободени сме од дневните етнички, партиски, соседски, медиумски и друг вид на притисоци. Заедно, Министерството за одбрана со вас како организација работиме за доближување, остварување...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети