Научници успеале да го декодираат вирусот Ковид-19 – компанија на Македонец...

Научниците веќе успеале да го декодираат вирусот Covid-19, познат како Корона. Веќе се работи со полна пареа на изработка на вакцина. Меѓу многуте лаборатории...

Скопје „спие“ во 18 часот/ФОТО ГАЛЕРИЈА

Мерките против коронавирусот го испразнија Скопје, улиците во 18 часот се празни, нема движење на луѓе, нема сообраќај... Се почитуваат мерките на Владата за...

Нов предизвик на социјалните мрежи: „ Миј ги рацете и преживеј...

Диско кралицата Глорија Гејнор објави твит кој веднаш се прошири вирално, а станува збор за предизвикот „миј ги рацете и преживеј го корона вириусот“,...

Наука за сапунот: Како го убива коронавирусот?

Вирусите можат да бидат активни надвор од телото со часови, па дури и денови. Средствата за дезинфекција, течности, марамчиња, гелови и креми кои содржат...

Фиренца, корона и еден Украинец/ВИДЕО

Како изгледа италијанскиот град Фиренца видено низ камерата и впечатоците на Дмитри Куткиј, кој е истражувач и живее во Италија. Не мора да разбирате...

Крај на пандемијата во јуни ако сите земји преземат мерки –...

Пандемијата на Ковид-19 ќе биде под контрола во јуни доколку сите погодени земји сериозно спроведат рестриктивни мерки за контрола на државно ниво, изјави Џунг...

Бесплатни дигитални алатки за поддршка на учење од далечина – корисни...

Помогнете им на децата да продолжат со учење дома, порачува УНИЦЕФ.МК и нуди конкретни онлајн решенија. Со привременото затворање на училиштата, дигиталното учење од далечина,...

Фановите на серијата убедени дека Симпсонови го предвиделе Ковид-19 кај Том...

Веста дека популарниот холивудски актер, Том Хенкс и неговата сопруга Рита Вилсон се заразени со корона вирус ги шокираше фановите ширум светот. Веднаш по веста...

За некои работи, просто треба да имаш срце како Наполитанец /ВИДЕО

Италијанците имаат големо срце, а Наполитанците уште поголемо. Додека Неапол како и другите градови живее под посебен режим поради коронавирусот, соседите од едно маало...

Хаос и на естрадата – поради коронавирусот пејачите се во дебели...

„Ќе бидам во загуба за некои 50 илјади евра, но тоа не е важно, најважно е да сме сите живи и здрави, парите пак...

На Скопје му се случува корона

Стравот од опасниот вирус го приземји градот Скопје кој функционираше 24/7. Објективот на фоторепортерот на весникот ВЕЧЕР, Петр Стојановски, забележа дека градот денеска е...

Парите се буквално валкани: Што со банкнотите и платежните картички во...

Деновиве во неколку наврати, како кога ќе се појавеше вест за нов случај на заразен со коронавирус, продавниците се полнеа како да сме на...

Перишиќ ќе остане на „Алијанц“

Иако е потешко повреден и не се знае кога ќе се врати на зелниот терен, раководните лица на актуелниот шампион на Германија, тимот на...

Колку е опасен Ковид-19?

На отворената веб страница на Министерството за здравство http://zdravstvo.gov.mk/korona-virus/, покрај владините препораки, упатства за заштита и постапување, листата на земји со ниско, средно и...

Микробиологот кој ја откри еболата: Коронавирусот е многу, многу полош!

Еден од водечките светски микробиолози, професорот Пeтер Пиот, изјави дека новиот вид коронавирус е „многу, многу полош од еболата“, пренесува Sky News. Пиот во 1976...

Откако лани погреба три деца убиени во масакр, сега доби две...

Данскиот милијардер, 47-годишниот Андерс Холх Повлсен и неговата сопруга Ана станаа родители на близначки за малку помалку од една година откако во бомбашки напад...

„Бушава азбука“ репризно на МРТ, да им се пополни времето на...

Режисерот Слободан Унковски на Фејсбук објави дека со семејството на Горан Стефановски ѝ дале дозвола на Македонската радио телевизија (МРТ) бесплатно да ја репризира...

Како тоалет хартијата стана симбол на масовна паника?

Продажбата на конзервирана храна, сапун и производи за чистење и дезинфекција се зголемува насекаде во светот од почетокот на епидемијата на коронавирус, но потрошувачите...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети