На Олимписките игри постојано некој се сексаше, едвај заспивав

Поранешната германска скокачка во далечина Сусен Тидтек (52) откри како спортистите го поминуваат своето време во Олимпиското село за време и по Игрите. Имено, организаторите...

Ѓоковиќ потврди дека ќе игра на Олимписките игри во Токио  

Светскиот тениски рекет број еден Србинот Новак Ѓоковиќ, потврди дека ќе  учествува на Летните олимписки игри во Токио. Србинот, минатиот викенд, по победата на...

Спортистите сами ќе си ги стават медалите околу врат на ЛОИ

Пред неколку дена организаторите на Олимписките игри во Токио, соопштија дека е донесена одлука најголемиот спортски настан во светот да се одржи пред празни...

Претседателот на ИОК ги нарече Јапонците – Кинези  

Претседателот на Интернационалниот Олимписки комитет (ИОК), Томас Бах, по грешка јапонските домаќини на Олимписките игри во Токио, ги нарече Кинези, за време на посетата...

Словенија во најсилен состав на ОИ: Не одиме во Токио само...

Велосипедската репрезентација на Словенија ќе настапи во најсилен состав на Олимписките игри во Токио, објави денеска весникот „Дело“. Среќен сум што потврдувам дека Примош...

Крајно сум разочаран што нема да можам да играм во Токио

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер, потврди дека нема да учествува на Олимписките игри во Токио, заради проблеми со коленото. Федерер по долгата пауза поради повреда...

Македонија како никогаш досега има шанса да се врати со медал...

Македонската олимписка делегација веќе в петок патува за Токио, каде од 23 јули до 8. август ќе се одржат Летните олимписки игри.  Македонија ќе...

Веќе има заразени со коронавирус во Олимпискот село

Олимпиското село кое ќе треба да собере над 18.000 спортисти и службени лица и официјално беше отоворено во Токио, на само десет дена пред...

Барти ќе го нападне и олимпиското злато

Светскиот тениски рекет број еден Австралијката Ешли Барти, веднаш по освојувањето на Вимблдон, потврди дека ќе настапи на Олимписките игри во Токио.  Таа во...

Токио е најподготвениот град за Олимписки игри

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах, за време на состанокот со првиот човек на организацискиот комитет на Токио 2020, Сеико Хашимото, јапонската...

Нè исмеваат затоа што имаме мали гради и газиња

Некои спортисти со својата градба се предодредени за одредени спортови, но секој спортист има свои законитости во тренингот кој одредува како телото ќе се...

Познати се сите македонски олимпијци

Македонија со осум спортисти ќе патува на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио (23 јули-8 август), кои во седум спортови ќе се натпреваруваат за...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети