Кинеска направија: Краставица во форма на Буда? (и како се прави)

Сте виделе ли некогаш олку интересни краставици? Еден млад човек од кинеската провинција Хенан ги прави овие краставици со помош на калапи. Еве како изгледа...

Херојот од Чернобил: Јас само си ја работев работата

Олексиј Ананенко во серијата „Чернобил“ која постигна огромна популарност е прикажан како еден од тројцата херои заслужни за тоа што хаваријата во нуклеарната централа...

Дознајте зошто комарците зујат: не значи дека нема да ве касаат,...

Речиси секој би се согласил дека не постои ништо по иритирачко од зуење на комарец штом конечно ќе си легнете да спиете по неиздржливо...

Освежувајте се до ненаситка со овошје од кое се слабее

Не постои полесна, поосвежителна и пополезна храна за организмот од овошје во лето. Уште повеќе кога знаете кои овошја помагаат конкретно и во топењето...

Сочна и мирисна закуска за време-невреме: Потпечен леб со лук и...

Размислувате нешто да замезите со гости или без како за предлетна вечер, а без да месите, или да ја замените вечерата. Доволни ви се...

Светот произведува и троши сè повеќе пластика

Еурактив – Лондон Додека на глобално ниво производството на пластични материи расте, во Европа опаѓа, покажуваат податоци на водечкото европско здружение на производители на пластика...

Ја пронајдоа во московски стан полн ѓубре – по три...

Во почетокот на март Русија се згрози од случајот на девојчето Љубов кое беше пронајдено само во еден московски стан полн со ѓубре и...

Со оваа маска за коса, изложувањето на сонце ќе ви биде...

Во текот на летото, сонцето е најголемиот непријател на женската коса. А жештините веќе започнаа. За да не морате да се плашите дека вашите...

Растенијата исчезнуваат двојно побрзо од животните

Би-би-си Речиси 600 видови растенија исчезнале во дивината во последните 250 години, покажаа нови истражувања. Овој број не се базира само врз проценки, туку овие растенија...

Астролошки календар за донесување вистински одлуки: денот на Венера за венчавки,...

Според астрологијата секој ден во неделата претставува една планета, има своја моќ и квалитет па така е погоден за одредени планови и акции. Планирате...

Милијардерите знаат најдобро

Најбогатиот човек на светот Џеф Безос кој ја изгради Амазон, најголемата продажна компанија на 21 век не го сторил тоа преку ноќ, туку со...

Чинија полна зачински приказни: Пилешко со шафран, леќа и зеленчук

Богатство од мириси и неверојатен вкус… Потребно е: 500 г пилешко бело месо 250 г црвена леќа 100 г корен од целер 70 г корен од пашканат 1 главица кромид ...

Се повеќе Американци почнуваат да веруваат дека Земјата е плоча

Се повеќе луѓе почнуваат да веруваат во теоријата (ако така може да се нарече) дека Земјата е рамна плоча. Веројатно би се изнаенадиле што луѓето...

Пиво – најдемократски пијалак на светот

Сезоната на пивото и пивопијците е во ек. Пивото, во некоја дебела ладовинка, тече во потоци, пивопијците си дојдоа “на своето” барем до следното...

Дали биоразградливите кеси се разградливи? – Науката праша, науката одговори

Дали т.н. биоразгрдливи пластични кеси се навистина разградливи во природна средина? Еве што велат научниците од Универзитетот во Плимут во Велика Британија. Тие се обидоа да...

Разладете си ја душата со вкусот на детството: Сок од бозел

Во детството беше еден од омилените задоволства со кое не честеа бабите. Го пиевме без приговор и баравме уште. Не ни дослушувавме кога ни...

Сладокусци, сезоната на јагоди уште трае: Направете мафини со крем-сирење

Сочни од крем-сирењето во нив, крцкави и мирисни поради циметот, а овошни од јагодите… Потребно е: за мафините: 230 г брашно 125 г шеќер 1 лажиче прашок за печиво 1/2 лажиче сода бикарбона на врв...

Казни од 400 евра за „полуголите“ туристи во Рим/видео

Властите во Рим им забранија на туристите да одат полуголи низ улиците на градот. Во италијанската престолнина, мажите нема да може да шетаат без...

Најголема мачка тргна на прошетка: Аполо има 319 кг. и може...

Најголемата мачка на светот, која има гени на лав и тигар излезе на прошетка заедно со две храбри момчиња во Јужна Каролина. Мајк Холстон,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети