Каде сте најбезбедни при евентуална апокалипса?

Универзитетот Отаго во градот Данидин, Нов Зеланд, објави истражување околу тоа кои места на земјата би биле најбезбедни и со најголеми шанси за спасување...

Меркел: Треба да добиете датум, но шансите не се добри

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија не се добри, оцени...

Уште има такви места на светот каде што не мора да...

Со само 37 000 жители, на површина од 160 квадратни километри, Лихтенштајн се вбројува во најмалите, ама и по многу нешта посебни држави на...

Панчев јадел расипан македонски ајвар и затоа лупа глупости!

За само неколку часа, легендарниот репрезентативец на Македонија, Дарко Панчев, стана најомразената личност помеѓу хрватските фудбалски фанови. Изминатата недела, фудбалерот на векот во нашата...

Внимавајте, се снима: На автопатот Белград -Ниш демнат 56 камери

На автопатот Белград-Ниш од 15 октомври се поставени  56 камери на 14 портали,  кои во двата правци ќе ги снимаат возилата и ќе ја...

Заев: Владата ќе биде мртва ако не добиеме датум

Ако лидерите на ЕУ во четврток или петок донесат негативна одлука за почеток на преговори, или ако повторно одлучат да ја одложат одлуката, нашата...

Откриено тајното име на кралицата кое го знаеле само нејзините телохранители

Цели тимови се наоѓаат околу кралското семејство и во нивна близина, а секој од нив има тајно име за да ги заштити нивната приватност...

Инает меѓу двајца браќа, вреден колку поглед кон морето

Најтесната зграда во Бејрут е широка само 60 сантименри во најтесниот дел. А жителите на градот ја нарекуваат популарно „инает“.Настанала во педесеттите години од...

Сакате да крадете од хотели? Погледнете и д-о-о-о-б-р-о размислете /Видео/

Едно семејство индиски туристи цел живот ќе го паметат годинешниот летен одмор. Тие се најдоа во прилично непријатна ситуација напуштајќи го хотелот во Сукавати...

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да...

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен...

Во пеколот на нигериските „куќи за мачење“

Преживеан од нигериска „куќа за мачење“, во која полицијата извршила рација, опишува дека таму „живеел во пекол“, објави Би-би-си.„Ако се молиш, тие ќе те...

„Роскосмос“ ќе изгради база и ќе изнајмува соби на Месечината

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ навдоно на Месечината ќе гради софистицирана база на нуклеарен погон и ќе нуди (издава) соби кои ќе бидат достапни на...

Босанец го протеруваат од Хрватска оти го почитува социјализмот на Тито,...

Секогаш кога на Фејсбук пишував за Тито, Че Гевара, Бадер-Мајнхоф, Црвените бригади, јасно назначував дека ги одобрувам нивните идеи за социјална правда, а не...

Зошто Македонија го нема македонското “Твоето лице звучи познато“?

Додека, на програмите на добар дел од поранешните југословенски телевизии (Србија, Хрватска и Словенија) со новата есенска сезона почна повторно да се емитува многу...

ИНТЕРВЈУ со Абдусамед Шабани: Пари, злато и вредни предмети понекогаш наоѓаме...

- Честопати во мешаниот комунален отпад може да се најдат и вредни предмети. Сме имале случаи кога се најдени загубени златни предмети и големи...

Единственото место што нема никаква врска со плажа, ниту со капење...

Десетици илјади туристи итаат да се фотографираат кај познатата Црвена плажа. Ама, тоа воопшто не е плажа, куриозитет што му дава дополнителен шарм на...

Како полека, но сигурно, го губиме Антарктикот?

Замрзнатите планини и бреговите на Антарктикот имаат доволно вода, што при негово топење да овозможат нивото на светското море да се искачи за 60...

Доделена државната награда „11 Октомври”

На академик Љупчо Коцарев, научен работник, на актерот Петар Мирчевски и на писателот и ликовен уметник, Димитри Дурацоски денеска во Собранието на Република Северна...

Одбележан 11 Октомври – Дадената државност и слобода не е за...

Голем број делегации предводени од Сојузот на борците, од Владата, Собранието, од кабинетот на претседателот, АРМ, МВР, дипломатскиот кор, општина Куманово и голем број...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО