Продаваат домашни помошнички преку апликации: „Многу е добра, дури и кога...

Иако социјалните мрежи ги отстранија и забранија некои хаштази во врска со продажба на робови, репортерите на Би-Би-Си открија дека тој пазар и натаму...

Има вода, нема живот: Единственото место на Земјата каде не може...

Во какви услови не може да се развие органски живот на Земјата? Дали тоа ќе го откриеа научниците ако не се упатеа во еден...

Најстарата руска поштарка на 83. години сè уште носи пошта по...

Поштарката Екатерина Џалева на свои 83 години, повеќе од 50 години разнесува пошта пешки по истата планинска рута во Северна Осетија. Посетувајќи ги жителите...

Добредојдовте во Камарата, град на Сицилија каде се нудат куќи бесплатно

Сицилијанскиот град Камарата нуди напуштени куќи бесплатно за да се спасат од депопулацијата. Градоначалникот на Камарата, Винченцо Џамброне ги помина последните три години обидувајќи...

Калинката е одличен сојузник на женското здравје

Жените кои имаат проблеми со предменопауза или постменопауза, како што се промени во расположението, намалена густина на коските, секојдневно треба да пијат сок од...

Заев: Партиите да се спремат за избори на 12 април 2020...

Политичките партии да си ги спремат листите за кандидатит за пратеници за предвремените Парламентарни избори на 12 април 2020 година, бидејќи целата постапка околу...

Пештерата во Тајланд во која беа заробени 12 млади фудбалери повторно...

Туристите денеска првпат по повеќе од една година од драматичното спасување на 12-те момчиња и нивниот фудбалски тренер влегоа во пештерата Там Луанг на...

Срцка со срце на паркетот: Навивам за оние од кои ќе...

Него го гледате почесто на паркетот од многу спортисти, но не како кошаркар или ракометар, туку како некој што е задолжен за тие да...

ГАЛЕРИЈА/ Кој тоа (не) згазна на црвениот тепих на премиерата на...

Вечерва во Скопје во тек е премиерата на најновиот филм на Милчо Манчевски, „Врба“. Еве кој прошета по црвениот тепих и можеше прв да...

Катица Јанева бара плата уште 12 месеци

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, која сè уште е во притвор како осомничена во аферата „Рекет“, побарала апанажа, соопшти претседателот  на Комисијата за избори...

Шпионски фотографии од комунистичка Чехословачка

Тајно снимени фотографии, од кои некои се објавени тука за првпат, го прикажуваат опсегот на шпионирање на сопствените граѓани од комунистичките чехословачки власти. Ова се...

Од возот од Трубарево до трамвај помина половина век

На денешен ден во 1973 година тргнал првиот електричен воз од Трубарево за Скопје, и поминал низ Кисела Вода, на местото викано „Рампа“ . Додека...

Не чини „климата“: Доналд Трамп го менува живеалиштето од Њујорк во...

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера соопшти дека ќе го промени своето постојано жителство од Њујорк во Палм Бич, на Флорида, бидејќи односот кон него...

Свилени глам комбинации

Првите асоцијации за вечерните модни комбинации се, дефинитивно, гламур и елеганција. Обично ни се омилени оние пристојни, но сепак впечатливи комбинации на облека која...

Шилегов: Скопје ќе добие поинаков јавен превоз, трамвај на водород

Град Скопје повеќе не прави студии за трамвај, туку пред Нова година ќе почне да го гради, најави градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов...

Отворена изложбата „Неизложените слики“ на Сергеј Андреевски/галерија

Во Ликовниот салон на МАНУ, вечерва е отворена изложбата „Неизложени слики“ на македонскиот уметник Сергеј Андреевски. На изложбата се поставени слики, кои до сега...

Адвокатско друштво ќе jа тужи владата поради аерозагадувањето

Адвокатското друштво Апостолски ќе поднесе тужба против Владата на Заев затоа што не ги имплементира мерките за борба против загадувањето. Адвокатското друштво Апостолски, информира дека...

Заев со електричен трамвај и гасификација на Скопје ќе го намалува...

На пратеничкото прашање на Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ за мерките против загадувањето во земјата, премиерот Зоран Заев најави воведување на електричен трамвај со проектирана...

Заев : Нова Влада нема да има ни во април, ни...

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоки на денешната седница за пратенички прашања го потсети премиерот Зоран Заев на изјавата на министерот Димитров пред неколку години...

Израснав со лавови, а ме нападна мачка! (ВИДЕО)

Натпреварот помеѓу Филаделфија и Минесота, кој заврши во корист на домаќините со 117:95, ќе остане во сенка поради тепачката на Џоел Ембид и Карл...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО