Животната приказна на македонската нутриционистка Марија од Лондон на филмско платно...

Фасцинатната животна сторија за девојката од Кочани која преживеала 29 операции, кога со години се борале со вишокот килограми и потоа тоа искуство во...

Ултравиолетовото зрачење може да биде ефикасно во борбата со коронавирусот

Најновите сознанија на истражувачите укажуваат дека постои мерка што може потенцијално да помогне во спречување на ширењето на коронавирусот. Оваа мерка вклучува користење на...

Нема „сакам, не сакам“ – маски ќе носиме до идната пролет!

Носењето маски не е прашање на „сакам- не сакам“, туку обврска што ќе трае многу долго – до пролет наредната година, – изјави српскиот...

За главоболка и болка во зголобовите виновна е Астрологијата: Кој орган...

Секој од дванаесетте знаци во хороскопот „управува“ со некој дел од телото на човекот, што влијае на одредени заболувања на органите на оние кои...

Истражување: Заразените со Ковид-19 би можеле да не го вратат сетилото...

Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус по излекувањето од коронавирусот, покажуваат резултатите од ново истражување .Губењето...

Како на плажа во време на коронавирус – бидете подалеку најмалку...

Институтот за јавно здравје дава јасни препораки за правилата кои треба да се имаат во предвид кога се оди на плажа.Поблиската и подолга интеракција...

Животната приказна на македонската нутриционистка Марија од Лондон на филмско платно...

Фасцинатната животна сторија за девојката од Кочани која преживеала 29 операции, кога со години се борале со вишокот килограми и потоа тоа искуство во...

Пет илјади граѓани можат да добијат по 1.000 евра за инвертер...

Град Скопје денеска го распиша јавниот повик за субвенции на инвертер клима уреди за затоплување на домаќинствата, каде што граѓаните ќе може да аплицираат...

Снеже Велков од кујната ни порачува: Блескајте оти ви се може

Снеже Велков постојано на нејзиниот „Инстаграм“ објавува фотографии, но и мотивирачки пораки да се сакаме себеси и дека секој човек е убав особено ако...

Бил Гејтс: Фејсбук е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Основачот на „Мајкрософт” – Бил Гејтс го обвини Фејсбук и другите социјални мрежи за брзото распространување на коронавирусот во САД, поради дезинформациите на нив. –...

„Виз ер“ лета на 34 дестинации од и до Скопје и...

Салцбург, Брисел, Барселона,  Милано, Стокхолм, Франкфурт, се само мал дел  од 34-те дестинации на кои од и до скопскиот и охридскиот аеродром лета нискобуџетната...

Почнува предизвикот #ПосенПеток – да се намали консумацијата на евтино, увозно,...

Од денеска почнува предизвикот #ПосенПеток на Слоу фуд Водно чија цел е да се испрати пораката за што помала консумацијат на евтино, увозно и...

Каматите на кредитите продолжуваат да паѓаат

Каматната стапка накредитите во мај просечно изнесува 4,83 отсто и претстаува продолжување на трендот на намалување од 0,03 процентни поени на месечно и 0,37...

Играјќи пикадо заработи милиони, а сега работи како доставувач

Името на Мервин Кинг е непознато за многумина во Македонија. Тоа е играч на пикадо кој заработил мултимилионски износ во текот на својата кариера.Кинг...

Со автофагија станувате здрави, слаби и витални

Светски познати фаци, меѓу кои Новак Ѓоковиќ се, на овој режим на исхрана, а и многу македонски јавни фаци го прифатија овој начин што...

Короната ги брка скопјаните од становите, се бараат парцели за куќи

Во општините Петровец и Илинден, кои се на само 10 километри од центарот на Скопје, речиси и да нема слободни парцели за градење. Градоначалниците...

Елеонора Венинова: Сакам да ги истражувам љубовните триаголници

Дејството во филмот „Преекспонирано“ е фокусирано на проблематична тинејџерка која ја нарушува кревката рамнотежа во врската на една брачна двојка каде што е дојдена...

Првиот ден од повторното отворање на аеродромите повеќе патници заминаа, отколку...

Првиот ден од отворањето на македонските аеродроми покажа дека поголем број граѓани имале потреба да си заминат од државата, а помалку да дојдат во...

Македонец донира коскена срцевина на Бугарин

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена се спроведе колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен донор од нашата земја...

Должниците нека собираат пари, извршителите се враќаат на 23 јули

Должниците можат да здивнат, но за кратко. Извршителите наместо од денеска, се враќаат од 23 овој месец.Поради корона-кризата во април со владина уредба со...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО