За 100 килограми отпад, Град Скопје дава 30 килограми органско ѓубриво

Продолжува кампањата за бесплатно собирање на остатоци од берба за да се спречи палењето на стрништата.- Градот Скопје е прва единица на локална самоуправа...

Сите осум албуми на Васил Хаџиманов бенд на дигиталните платформи

Комплетната дискографија на прославениот Васил Хаџиманов, и неговиот бенд, сега е достапна на сите дигитални платформи објавени од „Кроација рекордс“.Станува збор за осум албуми...

Сливите го штитат срцето, ги јакнат коските и го подобруваат видот

 Вкусот е само една од причините да имате сливи во вашата дневна исхрана. Втората е вашето здравје. Постојат 140 видови сливи, а сите тие...

ЕКСКЛУЗИВНО ОД ХРВАТСКОТО ПРИМОРЈЕ ЗА ВЕСНИКОТ ВЕЧЕР: Туристички бум во Хрватска...

Од нашиот специјален известувач од Хрватска,Милена ГЕОРГИЕВСКА Длабоко навлегуваме во туристичката сезона за ова лето, по многу нешта чудно, но сепак прекрасно, особено покрај...

Русија ја регистрираше првата вакцина против ковид -19

Рускиот претседател Владимир Путин објави дека првата вакцина против вирусот корона во светот е регистрирана во Русија.„Колку што знам, утрово за прв пат во...

Вечерва од 20 часот ќе има собир за спас на Универзална...

Вечерва од 20 часот на платотот пред Универзална сала ќе се одржи граѓански протест за спас на овој објект на солидарноста откако во јавноста...

Осветлете ја косата на природен начин

 Ако пресметате колку пари трошите годишно на производи за осветлување на косата ќе забележите колку се тие скапи. Покрај тоа, тие можат да бидат...

Сања Лукаревска веќе не е директорка на УЈП

Сања Лукаревска повеќе не е директорка на Управата за јавни приходи, додека Мартин Костовски повеќе не е прв човек на Службен весник. Тоа значи...

ЕКСКЛУЗИВНА РЕПОРТАЖА НА ВЕЧЕР: Скопје има Зелена Република – органска храна...

Брат и сестра создале зелена оаза каде што секој може да дојде и сам да си набере органски зеленчук. На еден хектар земјиште во...

Лејди Гага: Се чувствувам како да сум во затвор

Поп-sвездата Лејди Гага откри дека мрази да биде позната и дека поради нејзината популарност се чувствува како да е во затвор.Таа го изјави ова...

Париз е празен како никогаш досега

Париз денес е празен како никогаш претходно. Кој ќе го посети сега, не мора да чека во бескрајни редици пред главните атракции. Тоа е...

Потврдени се првите случаи на коронавирус од кластерот „охридски журки на...

Кај три лица кои биле на забавите во Охрид за продолжениот илинденски викенд, им е потврден коронавирус, јави Канал 5 повикувајќи се на болнички...

Под Пекинг постои подземен град каде живеат повеќе од милион луѓе/ВИДЕО

Некогашниот претседател на Кина, Мао Це Тунг им дал јасни упатства на сограѓаните – „да копаат длабоки тунели, да подготвуваат храна и да се...

Дали 200 заболени во еден ден ќе ѝ пресудат на школската...

Директорот на Центарот за јавно здравје – Скопје, Александар Стојанов, смета дека ќе беше полесно ако бројките на заразени беа двоцифрени. Во однос на почетокот на...

Исполнета и последната желба на популарната писателка: Погреб во бело, со...

„Секое патување започнува со пакување на куфер. Патувањето е освојување на среќата. Да се има идеална патна торба значи да го грабнете секое парче...

Ликија, Мртво море – „Земја на сонцето и светлината“

Светски позното Мртво море во подрачјето на Фетије во турската област Мугла се именува како дестинација која е локомотива на турскиот туризам, благодарение на...

Не дозволуваме Вардар да го допре дното, до декември ќе бараме...

Денеска стартува новата сезона во Првата македонска фудбалска лига, а пред почетокот на истата, актуелниот шампион Вардар, го имаше најбурното лето од постоењето на...

Повторно се отвораат средновековните „вински прозорци“-пандемијата ја оживеа италијанската традициjа од...

Станува збор за необична традиција - со многу темна историја.Пред многу векови, Црната смрт ја зафати Европа, убивајќи една третина од населението на континентот...

Весникот ВЕЧЕР на концертот на македонскиот гитарист: Влатко Стефановски ја освои...

Влатко Стефановски со својот уникатен и препознатлив стил својствен за него, на 6. август се појави на најубавата летна сцена на Јадранскиот брег, на...

Интервју, Кристијан Тимоние: ЕУ од Македонија бара стабилна Влада и цврсто...

Кога дојдов во Македонија ми рекоа дека ќе бидам или премногу спокоен или премногу зафатен амбасадор, вели амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО