Светски познатата виолинистка Ванеса Меј го отвора Охридско лето!

На традиционалниот датум, 12 јули, светски познатата виолинистка и атракција меѓу музичарите Ванеса Меј ќе го отвори Охридско лето. Таа ќе настапи заедно со...

Предупредување: Топлотниот бран тргна кон Гренланд

Високите температури кои неделава доведоа до рекордни вредности во Европа, се поместуваат кон Гренланд, што може да доведе ледената површина да се спушти блиску,...

Глас за Гинис: Бугарка го има најмоќниот глас на планетата/видео

Бугарската народна пејачка Смиљана Захариева го доби признанието на „Гинис“ за најмоќниот глас на светот. По барањето на комисија од Книгата на рекорди лани, таа...

Се најавија другарките на пиво? Нема проблем – фритата, со зеленчук...

Ова јадење нема шанси да се лоцира од каде потекнува. Ако сакате кажете дека е од Мексико, од Либан, Израел, Северна Африка или Гевгелија......

Во Скопје по 20 пат “Виенски бал“: На “Убавиот син Дунав“...

-Дозволете ми да го искажам моето и задоволството на мојата сопруга што сме вечерва тука заедно со вас, рече премиерот Заев во обраќањето пред...

ФХ3Х дел од визуелните ефекти на Годзила

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х, учествуваше во креирањето на визуелните ефекти на најновото издание на 65-годишната франшиза за познатото чудовиште „Годзила“,...

СЈО нема да и исплаќа пари за кирија и сметки на...

Катица Јанева од први септември годинава нема да добива 300 евра пари за закуп на куќата каде што престојуваше, ниту, пак, пари за режиски...

Мадуро: Новите американски санкции се „незаконски и неморални“

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро новите американски санкции против Централната банка на Венецуела ги нарече „нелегални и неморални“. – Повторно воведоа серија еднострани санкции, сосема незаконски...

Кои се новите министри?

Премиерот Зоран Заев нема да го врати мандатот кај претседателот Стево Пендаровски и да бара мандат за нова влада. Најавените смени ќе донесат промени...

Дали метил акрилат кој испарил пред осум месеци, сега предизвикува печење...

Поминаа десет дена од инцидентот во ОХИС, останува недефинирано за која точно хемикалија станува збор, бидејќи официјален извештај од надлежните инспекции се уште нема....

Грета Тунберг: Пресвртница за општеството, луѓето се подготвени да ги притиснат...

Младата активистка за климата, Швеѓанката Грета Тунберг, која иницираше климатски митинзи низ целиот свет, денеска изрази надеж дека општеството дојде до „пресврт". Иако нема официјални...

Обвинителството знае каде се дел од парите од „Рекет”

Бојан Јовановски ќе биде повикан да даде исказ во ОЈО за случајот „Рекет" кога ќе оценам дека треба, соопшти денеска обвинителката Вилма Рускоска по...

Откриен досега невиден потенцијал на соларната енергија – ќе ја спасиме...

Таинствен „старт-ап“, кој е поддржан од основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, постигна неверојатно откритие во областа на соларната енергија, што би можело да помогне...

Петар Грашо со интимен концертен настап во Скопје /галерија

Хрватската ѕвезда Петар Грашо вечерва одржа солистички концерт во Македонската филхармонија, со почеток во 20 часот. Се чини дека домашната публика ужива во неговите хитови, ...

Готви дивеч, сака да спортува, да подарува и е голем верник 

На екипата на весникот „Вечер“, Богдановиќ широко им ја отвори вратата од неговиот дом на улица „Народен фронт“, во населбата Капиштец, за да можеме...

Параглајдинг во Крушево: 16. Светски шампионат / фото+видео

Во Крушево од 5 до 8 август се одржува 16-тиот светски шампионат во параглајдинг. На првенството учествуваат 150 учесници од 49 држави од светот, што...

Во пеколот на нигериските „куќи за мачење“

Преживеан од нигериска „куќа за мачење“, во која полицијата извршила рација, опишува дека таму „живеел во пекол“, објави Би-би-си. „Ако се молиш, тие ќе те...

Балетани застанаа во одбрана на принцот Џорџ – му се подбиваа...

Стотици мажи танчари со собраа во петокот на Тајмс сквер во Њујорк во знак на поддршка на малечкиот принц Џорџ, со кого минатата недела...

„ВЕЧЕР“ ЕКСКЛУЗИВНО: Ние, небото и Виктор Боев со тандем параглајдерот

Летањето во тандем беше едно навистина уникатно искуство, буквално го шири видикот. Од една страна Охридско Езеро, од друга страна Преспанско, меките врвови на Галичица од...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО