Марковски: Како вирусот за еден месец се прошири низ светот кога...

Светската здравствена организација (СЗО) треба да даде одговори на повеќе прашања за пандемијата со ковид-19. Според инфектологот  д-р Вело Марковски, тие треба да дадат...

(ФОТО) Причест од иста лажичка во време на корона вирусот

Илјадници православни христијани ширум државава не се исплашија од корона вирусот ниту пак ја испочитуваа забраната за собирање на јавни места, туку масовно чекаа...

ЕКСКЛУЗИВНО: Интервју со д-р Иво Бошкоски, Македонец вработен во болницата „Џемели“...

Доктор Бошкоски, ексклузивно за весникот ВЕЧЕР, изјави дека и во услови на светска пандемија со ковид-19, тој заедно со тим лекари успешно извршиле нов...

Научници успеале да го декодираат вирусот Ковид-19 – компанија на Македонец...

Научниците веќе успеале да го декодираат вирусот Covid-19, познат како Корона. Веќе се работи со полна пареа на изработка на вакцина. Меѓу многуте лаборатории...

Затоа треба да се остане дома: Болницата во Бергамо ги отвори...

Во болницата Папа Јован XXIII во италијанскиот град Бергамо во Ломбардија, секој нов здив е мала победа во борбата против коронавирусот. Сите одделенија во...

Марија Соколовска, нутриционистка: За еден месец ослабев илјадници жени без диета

Жената која во младоста се борела со своите вишок килограми, која преживеала 29 операции, жената која долго била затворена во својата самотија, сега е...

Светицата Мајка Тереза „заробена” во тревник, целиот случај оди во Ватикан

Златарот Алојз Гомбар тврди дека е наследник на парцелата пред „Лумикс“ на скопскиот плоштад, за што има тапија за куќата на Мајка Тереза која...

Чернобил тлее во ОХИС – 14-тонска цистерна со опасна хемикалија може...

Денеска, на новинарските екипи им беше овозможено да влезат во кругот на поранешниот хемиски гигант АД ОХИС, во стечај, кој во себе крие опасна...

Интервју за весникот ВЕЧЕР со академик Ќулавкова: Голема иронија е Бугарија...

 Целта на нападите од бугарската страна е  тотално лишување од историја, историски развиток и континуитет на македонскиот народ, со што ќе дојдеме во ситуација...

Фирмата „Нетам“ подготвена за производство на заштитни маски, ако државата застане...

Состојбата во која се најде државата поради корона вирусот меѓу другото, ги откри и „дупките“ во економијата. На пазарот недостасуваат одредени производи кои кај...

Ексклузивно за ВЕЧЕР: проф. д-р Надежда Басара: Германија е добар пример...

Клиника “Малтезер Ст. Францискус”  во Германија уште пред шест недели е реорганизирана и претставува ковид-центар за северниот дел на Германија. Но овие пациенти се...

Научници за КОВИД-19: Вирусот ќе го победиме кога ќе сфатиме зошто...

Новиот тип на коронавирус, SARS-CoV-2 од некоја, нам непозната причина, ги убива само старите лица. Децата, за среќа се поштедени. Ако сфатиме зошто тоа...

Меган Фокс најде друг, се разведе поради раперот

Меган Фокс и Брајан Остин Грин се разведоа по десет години брак. Имено, актерката веќе некое време се гледа  со раперот Машин Ган Кели...

ЕКСКЛУЗИВНО: Горан Марјановиќ научник и “теслијанец“: Симптомите на човек изложен на...

Елизабета АРСОСКАКако гледате на петтата генерација на безжични комуникациски технологии? Што навистина значи 5G технологијата која го подели мислењето на научниците и на јавноста?Петтата...

Филипче: Епидемијата е во силен ек, пикот се очекува за еден...

Позитивни се тестовите на тројца пациенти кои се тестирале на Клиниката „Жан Митрев“, а за нив Институтот за јавно здравје направи контролни тестови, со...

Ауфидерзен!

Германија  од први март годинава ги отвори вратите за квалификуваните работниците кои доаѓаат од држави што не се членки на Европската Унија, бидејќи една...

Ќе се сети ли Владата на пензионерите, непријавените невработени, стечајците… кога...

Граѓаните со ниски примања со нетрпение го чекаат својот ред за помош од државата, која е најавена во форма на платежни картички за купување...

Пластичарска како Бангладеш

Изминатиов период интензивно, со засилено темпо и ноќно работење се реконструираше и прошири булеварот „Никола Карев„ којшто е еден од најважните сообраќајници во Скопје...

Името на детето на Илон Маск топ тема на Твитер: Знаете...

Извршниот директор на „Тесла“ и „СпејсХ“ , Илон Маск, стана татко. Четириесет и осумгодишниот милијардер на својот Твитер профил ја подели среќната вест.Новопечениот татко...

Како да се заштитите и да го намалите ризикот од коронавирус?

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот Фејсбук профил објави видео на кое се напишани препораките за тоа како да го намалиме ризикот од...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО