СЕ ЗАКАНУВА ЛИ НОВ КЛАСТЕР – ИЛИНДЕН?! КОРОНА ДЕМНИТ, А ТУРИСТИТЕ...

Уринирање по паркови, паркирани возила во сите тревнати површини, ѓубре насекаде. По езерото - шишиња и конзерви. Наредени стотици млади по плажи и по...

Европа ги одложува и намалува сметките за струја, Македонија ја покачува...

Не стивнуваат реакциите на јавноста во однос на одлуката на Регулаторна комисија за зголемување на цената на струјата за 7,4 отсто. Голем дел од...

Обновен музеј, лифт, видиковец, патеки…: Богатството на Хераклеа Линкестис допрва ќе...

Локалитетот Хераклеа Линкестис зафаќа површина од околу 4 хектари, од кои 1300 метри квадратни се живописни мозаици кои се одлично зачувани и се меѓу...

Ќе заѕвони ли училишното ѕвонче? МОН и Комисијата за заразни болести...

„Симптоматично е носењето на маски по 5 часа на настава, учениците не се знае дали ќе можат да издржат. Симптоматично е безбедноста од аспект...

Ексклузивно со Милица Стојанова: Јас не се двојам од театарот, јас...

Македонската театарска дива Милица Стојанова, и сега на 88 години вели дека театарот ѝ е пред сè и над сè. „Не можам без него....

Ден на Републиката – чествувања со протоколи и без масовни собири

Денот на Републиката 2 Август, на кој се празнуваат двата историски Илиндена, 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото заседание на...

НОВИНАРКИ НА ПЛУС 35 СТЕПЕНИ: Короната ни ги украде патувањата, ама...

 Лето како никое досега, и како никое друго, се надеваме. Невообичаено мирно, и исто толку креативно кога е во прашање избор на дестинација за...

Спортот во Македонија за многумина ќе биде само втора професија

Македонската кошарка со години бележи голем пад како на репрезентативно, така и на клупско ниво. Пред речиси една деценија нашата селекција со златни букви...

Струјата за домаќинствата поскапува за 7,4 отсто, останува евтината тарифа

Цената на електричната енергија за домаќинствата се зголемува за 7,4 отсто, а граѓаните и понатаму ќе можат да ја користат евтината тарифа во истите...

Интервју Алпер Ерсој, генерален директор на ТАВ Македонија: Се прилагодивме на...

По три ипол месеци неработење повторно се отворени за комерцијални летови двата македонски аеродрома. Каков е прометот на аеродромите во споредба со претходниот период...

Договор за Влада или нови избори, трето нема!

Македонија наскоро ќе добие нова влада. Партиите бројат ситно до конечниот договор. Кој со кого ќе коалицира за потребното мнозинство, по што претседателот на...

Се отвараат градинките!?

На денешниот состанок, Комисијата за заразни болести даде препрака да почнат да работат градинките во земјава. За Фактор откриваат дека дозволата се однесува и...

Ексклузивно со Милица Стојанова: Јас не се двојам од театарот, јас...

Македонската театарска дива Милица Стојанова, и сега на 88 години вели дека театарот ѝ е пред сè и над сè. „Не можам без него....

Инстаграм ја цензурираше Мадона: Ширела дезинформации за коронавирусот

Социјалната мрежа Инстаграм ja цензурираше последната објава на поп-пејачката Мадона, бидејќи станува збор за видео во кое се наведуваат лажни тврдења за коронавирусот.Поточно објави...

Багер нема да заигра за Универзална сала

Во одбрана на Универзална сала застана и фејсбук-групата „Градот убав“, каде што граѓаните се повикуваат на собир под мотото „Солидарни за срцето на Скопје“,...

Светски познати оперски пејачи го отвораат јубилејното Охридско лето – со...

“Грандиозниот проект ‘Вокални бисери – по стапките на Ана Липша’ во рамките на кој ќе настапат Марија Јелиќ – сопран, Дарио Ди Виетри –...

Руски боксер уби човек на улица

Поранешната двојна руска шампионка во кик-бокс Лилија Ворогушина и помалку познатиот боксер Михаил Стартсев, под дејство на алкохол учествувале во трагедија која се случила...

Македонците нема да можат да патуваат во ЕУ до септември

Македонците најмалку до крајот на август нема да можат да патуваат во земјите од Европската унија. Амбасадорите на земјите членки на ЕУ решија да...

НАСА ќе лансира ровер на Марс

НАСА денеска ќе лансира ровер од новата генерација „Упорност“ (Perseverance) на Марс, што ќе ги истражува трагите од потенцијалниот некогашен живот. Лансирањето ќе биде од...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО