Состојбата со коронавирусот се влошува, се спремаат нови мерки, но не...

Епидемиолошката состојба кај нас во последните денови се влошува, а главна причина е непочитувањето на мерките.– Главна причина се должи на непочитување на мерките...

 ЌЕ БИДЕ КАКО ГРУБИ КАЖА: Субвенции од државната каса  за вработувања...

  „Ако ме прашате мене како министер за економија ќе ги направам најголемите напори за таа мерка да почне да се реализира. Ќе барам од...

Што им се случува на струмичани, па ги зарази и гостиварчани?

Што им се случува на струмичани е прашање за сериозна анализа, откако само во еден ден во Струмица се случија три инциденти кои ја...

„Врба“ на Манчевски во трка за Европски оскар

Европската филмска академија (ЕФА) денеска ја објави одлуката да го вклучи „Врба“ на Милчо Манчевски во селекцијата за најдобар филм 2020 на 33-те Европски...

Сеизмолог: Загреб сè уште под закана од катастрофален земјотрес!

Томислав Фикет од хрватската сеизмолошка служба изрази стравување дека Загреб би можело да се соочи со силен земјотрес, со проекција на сила до триесет...

Д-р Пановски: Ризикот од Ковид-19 ќе биде поголем кога ќе се...

Тешко е да се очекува дека децата цел ден ќе носат и маски. Се зависи од временските прилики, кога ќе се загади воздухот, кога...

ДРАМА ВО СТРУМИЧКАТА БОЛНИЦА: Роднини украле тело на починат, претходно тестиран...

 Од кога се влошила состојбата  и  тој починал дошле луѓе од неговите пријатели, роднини и го зеле пациентот на сила без да ги почитуваат...

Чекор поблиску до автокефалноста

Писмото на претседателот Стево Пендаровски до вселенскиот патријарх Вартоломеј со барање за признавање на МПЦ-ОА може да се смета за позитивен чекор и не...

(Интервју) Сашо Димоски: Со театарот мора итно да се почне одново,...

„Театарската фела во изминатите триесет години не истапила со какви било предлози за модернизирање на анахрониот театарски модел, одамна осиромашен и исцрпен! Државните субвенции...

Козјак убавино,ти ме опиваш со ѓубре!( ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Невидена убавина на природата завиена во купишта ѓубре! Ова е сликата од преубавиот Козјак од овој викенд. Малку е да се каже СРАМОТА, за...

Можно е повторно затворање на градинките

Црна статистика забележа Македонија минатата недела. Неколку дена по ред беше зголемен процентот на позитивни случаи од вкупниот број направени тестови, но имаше и...

Интервју со претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски: Опозицијата прави политички театар...

Дали токму сега во услови на пандемија кога дел од граѓаните останаа без работа, а дел се со намалени примања беше неопходно зголемување на...

По опасната цистерна на ред дојде тивкиот убиец – линданот

Министерот за животна средина, Насер Нуредини, обзнани дека успешно завршил тендерот за избор на изведувач за ремедијација на почвата контаминирана со изомери на линдан...

Столе Попов: Нема ништо поиманентно за слободата од идентитетот на човекот,...

„Моите филмови главно се занимаваат со вечната тема во кинематографијата, тоа е пред сè слободата и љубовта. Нема ништо поиманентно за слободата од идентитетот...

ИНТЕРВЈУ НА МИНИСТЕРОТ ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ЗА ВЕСНИКОТ ВЕЧЕР : Сигурен сум...

Ние веќе неколку месеци работиме на подготовка на здравствениот систем за евентуалниот есенски бран, практично од почетокот на летото. Ги подготвуваме болничките капацитети, го...

 ДЕЈАН ЛИЛИЌ: И театарот има ”црни листи” и предавници   

Со  филмот “Стела”, форматиран како семеен, во режија на Стојан Вујиќиќ, а во продукција на Дрим фектори синоќа беше отворено новото издание на фестивалот...

Апасиев: Турско кафе во студентско бифе 60 денари, во собраниско бифе...

Лидерот на Левица и пратеник Димитар Апасиев на Фејсбук направи споредба за цената на кафето во студентските бифеа во Скопје и таа во Собранието. –...

Спремете пари за казна ако сакате да влезете во Бугарија! –...

Битолчанецот Стефан З. кој ја минувал  македонско-бугарската  граница морал да плати 35 евра казна за сообраќаен прекршок што го направил пред две години  во...

Ќе пресуши ли изворчето? – Николовски го укинува но-лимитот на картичките...

Вицепремиерот задолжен за борба со корупцијата Љупчо Николовски најави анализа и систематизација за трошењето државни пари на функционерите.-Во овој момент финансиските средства на службените...

Државата ќе субвенционира фирми кои ќе вработуваат Албанци, и по некој...

Изјавата на првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби дека Владата ќе субвенционира приватни компании кои ќе вработат Албанци или граѓани од...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО