Бил оставен во канта за отпадоци брзо по раѓањето, а денес...

Фреди Фигерс (30) како бебе бил оставен во контејнер за ѓубре, а денес е извршен директор на компанија вредна 62 милина долари. Фреди е роден...

Од „Малиот Чернобил“ испариле 11 тони отровна хемикалија

Но, дали е тоа така? На страницата на Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) во април годинава е објавен Елаборатот за заштита...

ВИДЕО/ Крзнен еднорог: Кутре со опавче на челото спасено од улица

Откако било спасено од улица ова кутре стана вистинска ѕвезда на друштвените мрежи поради опавчето што му расте од челото, поради што го нарекуваат...

Брајан Адамс во Скопје – светски концерт на големиот музички артист/фото...

Неверојатен музички спектакл приредува големата музичка ѕвезда Брајан Адамс на вечерашниот концерт во живо во Скопје. Во преполната Арена А1 има фанови како домашни, така...

На IPhone му одѕвонува, „Епл“ планира да го замени?!

Во „Епл“ сакаат да го заменат својот најпознат производ iPhone, и тоа во наредните десет години. Тоа што може да го замени познатиот паметен...

Честичките од загадениот воздух за првпат поврзани со ракот на мозокот

Новите истражувања за првпат ги поврзаа наночестичките од загадениот воздух со карциномот на мозокот, пишува „Гардијан“. Предходните истражувања покажаа дека наночестичките можат да бидат...

Докторите со апел: Изложените на отровниот линдан да дојдат веднаш на...

Хаваријата во ОХИС го запали црвеното светло. Докторот токсиколог, Андон Чибишев тврди дека мора веднаш да се направат серија на лекарски прегледи на жителите кои...

Татарски специјалитет: Подгответе чебурек. Не БУРЕК, туку ЧЕБУРЕК

Чебурек во советско време бил неверојатно популарно јадење, особено по 1989 година кога бил објавен указ со кој на кримските Татари им било дозволено...

Холандија: Поради загадување ограничување на брзината на 100 км на час!

Во рамките на пакетот итни мерки што имаат за цел да ја заштитат животната средина, холандскиот премиер Марк Руте денеска изјави дека ограничувањето на...

ГАЛЕРИЈА/ Во Венеција нивото на водата најголемо во последните 50 години

Обилните дождови и големиот бран плима ги поплавија историска базилика Свети Марко и многу градски плоштади и улици во Венеција. Градоначалникот на Венеција, Луиџи Бругнаро...

Ден на ослободувањето – 75 години слободно Скопје

Со повеќе активности денеска ќе биде одбележан 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, ќе...

ГАЛЕРИЈА/ Скопјани, граѓани, сограѓани – ЗОШТО?

Сите фотографии се направени во Скопје и околината на Скопје, на неколку локации. Ова е приказ на нашиот лик, нашиот грд лик. фото: Ѕ. Плавевски ...

Секој заслужува достоинствено да умре

Во 1981 година, една католичка калуѓерка од Сингапур почнала да се допишува со затвореничка која поради злосторствата што ги сторила била осудена на смртна...

Вознемирувачка снимка од моментот кога рускиот историчар фрла делови од телото...

Руските медиуми објавија снимки од надзорни камери на која се гледа како историчарот Олег Соколов (63), фрла делови од телото на Анастасија Јешченко (24)...

Чернобил тлее во ОХИС – 14-тонска цистерна со опасна хемикалија може...

Денеска, на новинарските екипи им беше овозможено да влезат во кругот на поранешниот хемиски гигант АД ОХИС, во стечај, кој во себе крие опасна...

Ги измамил нацистите, преговарал со мафијата и ги пронашол исчезнатите мозаици

Бренд успеа и да ја врати сликата на Пабло Пикасо, која била украдена пред 20 години и вреди 28 милиони долари, а деновиве помогна...

Среќен роденден ВЕЧЕР, да прославиме уште 100!

Весникот ВЕЧЕР денес слави 56. роденден. За многу години, многу тиражи и читатели! Бренд со традиција, препознатливо име на медиумскиот простор во земјава и регионот....

Доаѓа времето на божиќни базари во Европа: Виена ја отвора сезоната...

Виена се украсува забрзано, се монтираат дрвени куќички, се печат переци, се вари вино и се кити елката пред Градската куќа (Rathausplatz) и со...

Готви дивеч, сака да спортува, да подарува и е голем верник 

На екипата на весникот „Вечер“, Богдановиќ широко им ја отвори вратата од неговиот дом на улица „Народен фронт“, во населбата Капиштец, за да можеме...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО