Ексдиректорот на УБК останува во притвор

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Владимир Атанасовски доби нови 30 дена притвор, потврдија од Кривичниот суд во Скопје. Судот му го...

Со мобилен телефон се снимаат женските тушеви во студентскиот дом Кузман

Станар во Студентскиот дом "Кузман" смислил начин како да ги гледа оние кои се тушираат во женските тоалети. Фоторепортерот на весникот ВЕЧЕР го фати моментот...

Од денеска забрана за носење невакцинирани деца од МРП вакцината во...

Од денеска стапува во сила привремената мерка забрана за носење невакцинирани деца од МРП вакцината во градинки на подрачјето на град Скопје. Забраната следи по...

Епидемија на морбили во Скопје, невакцинирани деца нема да бидат примани...

Министерството за здравство прогласи епидемија на морбили или мала сипаница на подрачјето на Град Скопје, откако претходно биле регистрирани 12 нови лица заразени од...

Роналдо стана првиот човек на светот со 150 милиони следбеници на...

Бројот на следбеници на ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо на Инстаграм достигна 150 милиони. Триесет и тригодишниот Португалец стана првиот човек кој ја надмина...

Црна Гора почна со продажба на државјанства – цена од 250.000...

  Црна Гора почна да ја применува одлуката на владата за економско државјанство, која им овозможува на заинтересираните странски инвеститори да можат да добијат црногорски...

Мексикански тематски парк им нуди на посетителите да бидат илегални имигранти!

Благодарение на Американскиот претседател Доналд Трамп, тензијата меѓу САД и Мексико е постојано напната. Меѓу идеите за градење ѕид, депортирање на мигранти, и казнување...

Видеото на Јункер со Заев наjголем политички гаф во 2018-та

Светските медиуми како шампион на "гафови" во изминатата 2018-та го прогласија претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, инаку познат по неговото неконвенционално однесување. Тој неколку...

Попис без етничка припадност е како регистрација на возило без возило

Македонските граѓани ќе се пребројуваат за отприлика една година, но останува отворено прашањето како ќе се изведе тоа со оглед на новините кои досега...

За 1.000 денари автобусите на ЈСП претворени во подвижни билборди

Граѓаните се жалат дека со покриените прозорци со рекламни фолии се чуствуваат како да се возат во тунел и не знаат на која постојка...

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА: Шарени лаги

Најмногу ми е жал за шарените. Со презервативи почнаа, без презервативи ги онадија. Сега кога ги гледаат јасно контурите на целиов проект, кога пред...

Во Скопје првото новороденче се роди веднаш по полноќ, многу општини...

Во Скопје и во другите поголеми градови во Македонија по Нова година се родија првите бебиња. Новороденчињата и нивните мајки беа посетени од градоначалниците...

Груевски побегнал од Македонија преку див граничен премин

Поранешниот премиер Никола Груевски територијата на Република Македонија ја нема напуштено на било кој граничен премин. Сослушани се и сведоци, но за да не...

Во Бугарија важат само електронски вињетки

Новина со која ќе се соочат македонските граѓани при патувањето во Бугарија е што од Нова Година е воведено електронско купување на налепниците за...

Свети Игнатиј: Што ќе правите денес, ќе правите цела година!

Денеска, на 2 јануари се празнува Св. Игњат, како што некои велат, судниот ден за цела година. Според обичаите кои останале доследни уште од дамнешни...

Матера – уникатен град во кој се живее во камени куќи...

Матера ја стекна светската слава токму поради локалитетот Саси ди Матера (карпите на Матера), чии најстари делови потекнуваат уште од праисторијата, затоа се смета...

По Македонија и Србија забрани одгледување животни за производство на крзно

По десет години чекање, конечно од денеска и во Србија стапи на сила забраната за одгледување на животни поради производство на крзно. Оваа забрана е...

СЕИРЏИЈА, Љубомир Јовановски – КАРА: Хo, Хo, Хo – Хe,...

Помина годината и ете ти го, дојде. Иако имав акредитив да го посетам во неговото седиште на далечниот север во Рованиеми Лапландија, сепак се...

Нови даноци за личен доход – детално упатство на УЈП

Oд 1 јануари 2019 година започнува да се применува Законот за данок на личен доход објавен во Службен весник на РМ бр. 241/18 од...

Ведран е првото бебе во 2019 година

Ведран е првото бебе кое се роди во 2019 година на Клиниката за Гинекологија и акушерство при Универзитетскиот клинички центар во Скопје, една минута...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети